„Az egyiptomi Régiségek Minisztériuma szerint a lelet a 7-10. századból származik.
A 2017. október 22-én azonosított mészkőből készült sírkövet egy kereszt és egy kopt nyelvű felirat díszíti. A lelet nagyjából 38-szor 98 centiméteres.
Mosztafa Alszager, a Karnaki Régiségek és a Szfinxek Sugárútjának igazgatója szerint a szakértők egyelőre nem tudják, hogy pontosan kik és mikor készítették a sírkövet, ezért alaposabban is elemzik majd a leletet. Az eddigi vizsgálat alapján a sírkő a 7-10. századból származik, és egy Takla nevű lányhoz tartozik, aki tízévesen halt meg.
A leletet egyiptomi régészek találták meg, miközben a luxori Al Maszán híd alatt folytattak ásatásokat. A lelőhely a Luxor templomához vezető szfinxek útjának keleti oldalán fekszik.
A sírkő tetején található rövidítés Jézusra utal. A kereszt alatti, öt sorból álló kopt nyelvű felirat igen hiányos. A nehezen olvasható szöveg értelmezésén egy speciális csapat fog dolgozni. A felfedezés segíthet annak megértésében, hogy milyen volt a korabeli koptok élete.
Napjainkban a koptok Egyiptom lakosságának 5-10 százalékát teszik ki. Az egyiptomiak jelentős része a 4. századtól a középkori iszlamizációig keresztény maradt, a kopt közösség viszont a muszlim hatás ellenére is megőrizte kereszténységét. Maga a kopt kifejezés az ógörög aigüptioszból, azaz „egyiptomiból” eredeztethető.”
Címlap fotó: Facebook/Ministry of Antiquites
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.