„Alois Schicklgruber 1837-ben született tisztázatlan körülmények között, minden bizonnyal egyszerű földművesek gyermekeként. A történet itt véget is érne, ha 1876-ban nem változtatta volna nevét Alois Hitlerre. A diktátor apjáról több mítoszt – az erőszakos és patriarcha családfő – ismerünk, mint tényt. Roman Sandgruber idén megjelent könyve a kételyek eloszlatása mellett feltárja előttünk azt az életutat, amely egy újabb rejtélyhez, Adolf Hitler felemelkedéséhez vezet.
Adolf Hitler és családja mind a mai napig kifogyhatatlan témaforrás. Számtalan szakavatott – és kevésbé szakavatott – szerző próbálta megfejteni a rejtélyt, hogyan lett egy felső-ausztriai tisztviselő-kispolgári család gyermekéből a történelem felforgatója, milliók megtévesztője és gyilkosa.
A történelmi kutatások mellett számos pszichológiai munka jelent meg családtagokról, barátokról, mitikus helyszínekről és talán meg sem történt eseményekről. A fényképésztől a főasztrológusig szinte mindenki rivaldafénybe került már, noha a hiteles források hiánya miatt – a Mein Kampfot nem tekinthetjük annak – Adolf Hitler ifjúkoráról, de különösen gyermekkoráról még mindig kevés információval rendelkezünk.
Roman Sandgruber, a linzi Johannes Kepler Egyetem nyugalmazott történelemprofesszora felbecsülhetetlen kincshez jutott, és jól sáfárkodott vele. Az eddig csak mítoszokból ismert édesapa, Alois Hitler 31 kézírásos levele túlélte fia és a náci korszak padlássöpréseit, a szenzációs lelet a közelmúltban került a Felső-Ausztria korabeli viszonyaiban szakavatott szerző kezébe. A professzor tudományos igényességgel, mikrotörténeti módszerekre támaszkodva, újonnan előkerült nyilvántartások, szerződések és sajtóanyagok segítségével vágott neki a feladatnak, hogy elkészítse a legendák homályába veszett édesapa portréját.”
Címlap fotó: Wikipédia/ Bundesarchiv, Bild 146-1990-048-29A / CC-BY-SA 3.0 de