A koreai háború évfordulóján tartott rendezvényen a vezető hozzátette, hogy az ország „teljes mértékben készen áll bármilyen katonai konfrontációra” az Egyesült Államokkal − jelentette a KCNA állami hírügynökség.
A megjegyzés akkor hangzott el, amikor Észak-Korea valószínűleg épp hetedik nukleáris kísérletére készül. Az Egyesült Államok a múlt hónapban arra figyelmeztetett, hogy Phenjan bármikor végezhet ilyen kísérletet.
Észak-Korea legutóbbi atomkísérlete 2017-ben volt. A feszültség azonban egyre nő a Koreai-félszigeten.
Kim Dzsongun szerint nem provokálnak a hadgyakorlatokkal
Bár az 1950–53-as koreai háború fegyverszünettel ért véget, Észak-Korea azonban azt az Egyesült Államok elleni győzelemként könyveli el. A „győzelem napja” éves ünnepségein katonai felvonulásokat és tűzijátékot tartanak.
Az esemény alkalmából mondott beszédében Kim Dzsongun azt mondta, hogy az Egyesült Államok nukleáris fenyegetései miatt Észak-Koreának meg kell valósítania azt a „sürgős történelmi feladatot”, hogy megerősítse önvédelmét.
Hozzátette, hogy az Egyesült Államok félreérthetően provokációnak állította be Észak-Korea rendszeres hadgyakorlatait.
Az elnök kitért azokra a hírekre is, amelyek szerint Dél-Korea fel akarja éleszteni azt a tervet, hogy az észak-koreai nukleáris fenyegetés ellen megelőző csapásokat hajtana végre egy közelgő támadás esetén.
Ha arra lenne szükség, megsemmisítenék Dél-Koreát
Az úgynevezett „Kill Chain” stratégia, amelyet Dél-Korea először egy évtizeddel ezelőtt dolgozott ki, megelőző csapásokat irányoz elő Phenjan rakétái és esetleg a felső vezetés ellen.
Egyes elemzők arra figyelmeztettek, hogy ez a stratégia komoly kockázatokat hordoz magában, és fegyverkezési versenyt gerjeszthet.
A győzelem napi ünnepségen Kim Dzsongun azt mondta, hogy a dél-koreai elnök, Yoon Suk-yeol kormányát és hadseregét „megsemmisítenék”, ha megelőző csapásokat hajtana végre.
Szöul is agresszívabb védelmi politikát követ
Kim Dzsongun figyelmeztetése, miszerint a Koreai-félsziget „a háború küszöbén áll”, rendkívül ijesztően hangzik, de az észak-koreai retorika gyakran erősen túlzó, különösen a jelentős évfordulókon − közölte Rupert Wingfield-Hayes, a BBC a térséggel foglalkozó szakújságírója.
Májusi hivatalba lépése óta Yoon elnök új, agresszívebb védelmi politikát határozott meg. Ez lehetővé tenné a dél-koreai erők számára, hogy megelőző csapást mérjenek Északra, ha Szöul úgy véli, hogy Phenjan részéről nukleáris támadás közvetlen veszélye fenyegeti.
Ez az úgynevezett „Kill Chain” stratégia lehetővé tenné Dél-Korea számára, hogy megelőző ballisztikus rakétákat és légicsapásokat indítson észak-koreai célpontokra, beleértve az észak-koreai parancsnoki és irányítási struktúrák kiiktatását is. Más szóval, megkísérelnék megölni magát Kim Dzsongunt is.
Phenjan emellett meglehetősen elégedetlen azzal, hogy Washington részéről nincs elkötelezettség a vele való tárgyalásra, mióta Biden elnök leváltotta Donald Trumpot.”
Címlap fotó: Kim Dzsongun. Fotó: Kcna / Reuters
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.