„A brit védelmi minisztériumra hivatkozva a BBC és a Reuters is azt írja, gyorsul az ukrán ellentámadás Herszon környékének visszaszerzéséért. Azzal, hogy az amerikaiaktól kapott HIMARS rakétákkal nagyjából szétlőtték, vagy legalábbis nagyobb súlyú járművek – harckocsik, nehéz szállítójárművek – számára járhatatlanná tették a herszoni Antonovszkij hidat, ezzel megnehezítve az orosz utánpótlás érkezését, brit védelmi illetékesek szerint Herszont ezzel lényegében elvágták a többi, oroszok által elfoglalt területtől.
Kellemetlen veszteség lenne
A Dnyeper-parti kikötőváros stratégiai és lélektani szempontból is fontos település, elvégre ez került először orosz kézre a februári offenzíva megindítása után, ahogy a BBC katonai forrásai fogalmaznak, „az orosz megszállás koronagyémántja”, amelynek elvesztése fájdalmasan érintené az orosz sikerpropagandát a megszállás kapcsán. Mi több, a megye oroszbarát vezetése a TASZSZ orosz hírügynökség szerint újabb lépéseket tesz a korábban már belengetett népszavazás irányába, amellyel
A britek úgy tudják, az ukránoknak sikerült hídfőállást kiépíteniük az Inhulec folyótól délre. Összességében tehát a Dnyeper nyugati partján rekedt orosz 49. hadsereg brit hírszerzési közlemények szerint „igen sebezhetőnek tűnik”. A csodafegyverként várt HIMARS rendszer segítségével több kisebb hidat is használhatatlanná tettek (emlékezetes, ezekről Demkó Attila, az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetője azt írta, „a HIMARS rakéták egy része be fog találni, ellenük »biztosra menő« orosz légvédelem nincs.”). Szerda este Volodimir Zelenszkij magabiztosan már arról beszélt, mindent megtesznek azért, hogy semmilyen logisztikai lehetősége ne maradjon a megszállóknak.
Ukrán katonák a cél koordinátáit ellenőrzik térképen, mielőtt önjáró lövegükkel az orosz állásokra tüzelnek a kelet-ukrajnai Harkivi területen húzódó fronton július 27-én
Félelem és reszketés?
Az ukránok, pontosabban Olekszej Danyilov, a nemzetbiztonsági tanács titkára szerint Moszkvában éppen emiatt akkora a riadalom, hogy a lehető legtöbb csapatot átirányítanak Herszon felé, ugyanakkor a BBC megjegyzi, egyelőre nem erősítették meg ezeket a meglehetősen optimista értesüléseket. Olekszej Arestovics, Zelenszkij tanácsadója ugyancsak erről beszélt, hogy keletről csoportosítanak át az oroszok erőket, ami a korábbi offenzíva helyett defenzívába szorulást jelent.
Értelemszerűen mindez egybecseng a milliós ukrán hadsereg ellentámadásáról szóló korábbi kijelentésekkel. Azzal kevésbé, hogy
a Vuhlehirszk széntüzelésű üzemet. Arestovics erre úgy fogalmazott, „apró taktikai előnyt értek el” az oroszok ezzel. Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere egyébként jelezte, hogy telefonos tárgyalást tervez Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, ám hivatalos megkeresés eddig nem történt; a téma értelemszerűen az ukrán gabonaexport újraindítása és az Oroszország által fogva tartott amerikai állampolgárok, többek között Brittney Griner kosárlabdázó és a kémkedésért börtönbe zárt Paul Whelan volt tengerészgyalogos kiváltása.
Brutális veszteségek
Ugyanakkor az is látszik, hogy az oroszok lendülete továbbra sem tért vissza: az elmúlt három hétben valóban a szénerőmű megszerzése volt az egyetlen komolyabb stratégiai eredményük. Eközben a veszteségek mindkét oldalon óriásiak: az oroszok részéről – bár az ukrán fél nyilvánvalóan túloz – az MI6 és a CIA is minimum 15 ezer halottal számol, az ukránok napi 100-200 fős veszteséggel számolnak saját maguk vonatkozásában, ami hasonló végösszeged ad ki. A katonai veszteségek mellett a civil halottak, a sebesültek és a menekültek száma, valamint az anyagi kár is jelentős.”
Címlap fotó: MTI
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.