Július 25-én sor került a Kínai Kommunista Párt szervezésében a marxista pártok világtalálkozójára online formában. Több mint 70 országból több mint 100 marxista és más baloldali párt és szervezet vett részt. Európából többek között a cseh, a magyar, a portugál, az orosz, a belarusz, a spanyol párt volt jelen. A tanácskozást Hszi Csin-ping, a Kínai KP főtitkára mellett üdvözölte Nguyen Phu Trong, a Vietnami KP és Miguel Diaz-Canel, a Kubai KP vezetője. A tanácskozáson felszólalt Gennagyij Zjuganov, az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártjának elnöke is. Magyar részről Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke vett részt.
Hszi Csin-ping, a Kínai Kommunista Párt főtitkára a marxista pártok világtalálkozójára küldött üdvözletében kiemelte: a marxizmus nyitott, fejlődő elmélet. Csak akkor fejti ki teljes életképességét, ha a konkrét nemzeti sajátosságok és az adott korszak figyelembevételével alkalmazzák.
A marxizmus a 21. században a világ marxista pártjai erőfeszítéseinek köszönhetően új távlatokat nyit, bizonyítva életképességét.
A Kínai KP a marxizmus alapelveit integrálja Kína speciális viszonyaival, a nemes kínai kultúrával, adaptálja a marxizmust a kínai helyzethez és a mai korhoz, és töretlenül halad a kínai sajátosságú szocializmus útján.
Száz éve nem látott mély változások mennek végbe a világban, és az emberiség történelmi válaszút előtt áll. A marxista pártok felelőssége, hogy a marxizmust alkalmazzák a konkrét nemzeti viszonyoknak és a kor követelményeinek megfelelően, és az igazság fényével utat mutassanak az emberiségnek.
A Kínai KP kész erősíteni az együttműködést és a párbeszédet a világ marxista pártjaival, szem előtt tartva a pártok nemzeti körülményeit és a kor sajátosságait és velük együtt gazdagítani és fejleszteni a marxizmust annak érdekében, hogy az igazság nagy erejét megmutatva együtt járuljanak hozzá az emberiség közös jövőjének építéséhez.
Miguel Díaz-Canel Bermúdez, a Kubai Kommunista Párt KB első titkára, államelnök üzenetében kiemelte: a marxizmus keletkezése óta a munkásosztály nemzeti és nemzetközi fegyvere. Tudományos alapul szolgál a társadalmi átalakulások megvalósításához. A marxizmus képes az önfejlődésre, a tapasztalatok konkrét elemzésére anélkül, hogy dogmaként kezelné a forradalom kérdését.
Kubában a marxizmus összeforrott a nemzeti forradalmi mozgalmak legjobb hagyományaival. José Marti és Fidel Castro Ruz eszméi mai is lelkesítő erőt jelentenek a kubai forradalmárok számára.
Marxistának lenni nekünk, kubaiaknak azt jelenti, hogy folyamatosan értékeljük a konkrét helyzetet, alkalmazzuk a társadalomtudományok eredményeit, összevetjük a történelmi tapasztalatokat a mai kihívásokkal.
A Kubai KP 8. kongresszusa három fő területet jelölt ki: a gazdasági küzdelem, egység és harc a békéért, eszmei szilárdság. Kuba fenntartja a folyamatosságot a múlttal, az új kihívásokra keresi az új válaszokat. A célunk a virágzó, fenntartható és demokratikus szocializmus.
Szilárd meggyőződésünk, hogy a szocializmus jelenti az egyetlen utat a kapitalizmus meghaladására. A tőkés rendszer irracionális, fenntarthatatlanok azok az értékek, amelyekre épül.
A „kommunizmus kísértete” újra visszatért, magasra emelve a remény zászlóit. A szocializmus ellenfelei ezért kezdtek minden korábbinál agresszívabb támadásokba. Bevetik a nem hagyományos háborúk teljes eszköztárát, dezinformációs médiaháborút folytatnak, a civilszervezetek és közösségi fórumok felhasználásával megkísérlik megrendíteni a kubai szocializmust.
Kína ma világméretekben politikai és gazdasági példaként szolgál. Eredményei ösztönző erőt jelentenek más országok számára. Kína hozzájárulása a marxista-leninista elmélethez, a kínai sajátosságú szocializmus, és Hszi Csin-ping elnök gondolatai a mai korszakra vonatkozóan, fontos tapasztalatot jelentenek a szocialista országok, a világ kommunista és más baloldali erői számára.
Gennagyij Zjuganov beszédében hangsúlyozta, hogy a világ rohamosan változik. Egyre mélyül a kapitalizmus válsága, amely a tőke természetéből fakad. Nő a világháború veszélye, az USA növeli a NATO erőit és új szövetségeket hoz létre. Ilyen helyzetben nagyon fontos a marxista pártok közötti párbeszéd és együttműködés.
A szocialista Kína lett a haladás mozgatóereje, utat mutatva az egész emberiségnek. Kína tapasztalatai ma már univerzális jelentőségűek. Tanulmányoznunk kell a kínai tapasztalatokat és alkalmazni őket az egyes országok nemzeti sajátosságainak megfelelően.
A társadalmi haladásban fontos tapasztalatokat szerzett Vietnam, Kuba, a Koreai NDK, Laosz. A szuverén fejlődés nagyszerű példáit mutatja Belarusz, Venezuela, Dél-Afrikai Köztársaság, Nicaragua és mások.
A Kínai Népköztársaság 1949 óta néhány évtized alatt olyan fejlődést ért el, ami más országoknál évszázadokat igényelt. A kínai gazdaság és társadalom stabilan fejlődik, bizonyítva a szocializmus alkotó potenciálját.
A Szovjetunió tragikus tapasztalata megmutatta, hogy a kommunista párt vezető szerepéről való lemondás káoszba sodorja a társadalmat és utat nyit a kapitalista restauráció előtt. Éppen ezért nagy jelentősége van annak, hogy a Kínai Kommunista Párt megőrizte, sőt erősíti és fejleszti a párt vezető szerepét.
Kína alkotó módon alkalmazza a marxizmus alapelveit a kínai valóság körülményei között. Kína sikereinek titka az, hogy mind elméleti, mind gyakorlati szinten megőrizték és továbbfejlesztették a szocializmus eszméjét.
A 20. században az orosz kommunisták voltak azok, akik bebizonyították: a tőkés rendszernek igenis van alternatívája, ez pedig a szocializmus. Most, a 21. században Kína eredményei mutatják ugyanezt meggyőző erővel.
Hszi Csin-ping gondolatai a kínai sajátosságú szocializmus eszméjének mai alkalmazásáról fontos hozzájárulást jelentenek a marxizmus fejlődéséhez. Világosan mutatják, hogy miként lehet a 21. században alkalmazni Marx, Engels és Lenin eszméit.
A valóság elméleti elemzése rendkívül fontos a kommunisták számára. Lenin sokszor elmondta, hogy a marxizmus lelke a konkrét helyzet konkrét elemzése. Sztálin is utalt arra, hogy a marxizmus a fejlődése során nem mondhat le az új tapasztalatokról és ismeretekről.
Pártjainkat aggasztja a nemzetközi feszültség növekedése. Az emberiség közös jövőjének koncepciója az egyetlen értelmes megoldás, ami feltételezi az államok szuverenitásának maradéktalan tiszteletben tartását, a népek hagyományainak és nemzeti értékeinek megőrzését.
A kommunista pártok feladata, hogy együtt küzdjenek az imperialista fenyegetés, a reakció és a fasizmus ellen.
Nguyen Phu Trong üzenetében kiemelte, hogy a marxista pártok tanácskozásának nagy jelentősége van. Kifejezi a pártok elkötelezettségét a marizmus iránt és lehetővé teszi a véleménycserét a marxizmus konkrét nemzeti alkalmazásáról. Gratulált a Kínai Kommunista Pártnak a szocializmus építésében elért sikerekhez, a marxizmus-leninizmus innovatív alkalmazásához.
Vietnamban Ho Chi Minh gondolatai, a többi testvérpárt tapasztalatainak elemzése jelentik a marxizmus-leninizmus innovatív alkalmazását. A marxizmus-leninizmus és Ho Chi Minh eszméi képezik immáron kilencven éve a Vietnami Kommunista Párt ideológiai alapját.
A vietnami párt fontosnak tartja a marxista pártokkal és más haladó erőkkel való együttműködés bővítését.
***
A marxista pártok világtalálkozója fontos esemény volt –
mondta el Thürmer Gyula a találkozó után.
Megmutatta, hogy a jelenlévő politikai pártok egyetértenek a marxizmus alkotó alkalmazásában, elismerik a nemzeti sajátosságokat, amelyek között a pártok alkalmazzák a szocializmus közös elveit. Egyetértés volt abban is, hogy a szocializmus nem dogma, és a konkrét helyzet konkrét elemzése teszi lehetővé az új kérdések korszerű megválaszolását.
A részvevő pártok támogatásukról biztosították a Kínai Kommunista Pártot, elismerve és hangsúlyozva, hogy Kínában a szocializmus építése folyik a nemzeti sajátosságok között.
Egyetértés volt abban is, hogy szükség van a marxista pártok nemzetközi együttműködésére. A mostani találkozó tanulságos új formát jelentett. Egy párt szervezte, online tanácskozás volt. Magas szintű részvételt sikerült biztosítani. Viszonylag rövid idő, hat óra alatt sikerült értékes munkát végezni.
Európa fontos nagy pártjai voltak jelen, melyek ma az európai mozgalom gerincét adják. Néhány nagy párt nem vett részt. Ők jelenleg másként látják a kínai szocializmust és másként vélekednek a szocializmus több elméleti kérdéséről.
Figyelemreméltó, hogy a tanácskozáson senki sem bírált másokat. A kínai fél sem tett olyan megjegyzést, hogy másoknak követniük kell a kínai felfogást. Kína senkire sem erőlteti a nézeteit.
A Magyar Munkáspárt meghívása a világtalálkozóra megmutatta, hogy a Munkáspárt politikáját ismerik és értékelik Kínában, és politikánk egybecseng a világ nagy pártjainak véleményével.
Nem volt szükség közös dokumentum elfogadására, ami általában nehezíti a nemzetközi találkozók megtartását. Azokról a kérdésekről volt szó, amiért a tanácskozást összehívták. Nem beszéltünk konkrétan az ukrajnai háborúról, mert nem ez volt a kérdés, és erre vannak más fórumok. Viszont közösen üzentünk a világnak: a szocializmust tekintjük az emberiség jövőjének. Meggyőződésünk, hogy a kapitalizmus nem fenntartható és a világ a szocializmus felé halad.