„60 százalékkal csökkent az egy főre jutó erdő mennyisége 1960-2019 között.
Egy japán erdészeti kutatóintézet szakemberei végeztek elemzéseket, s az Environmental Research Letters folyóiratban ismertették az eredményeiket. Az elmúlt 6 évtized változásai szerint 81,7 millió hektárral kevesebb erdő van bolygónkon, ez, a népesség növekedésével együtt számolva 60 százalékos egy főre jutó erdőterület-csökkenést jelent.
A térbeli trendek szerint a legnagyobb csökkenést a szegényebb trópusi országok könyvelhetik el, miközben leginkább a trópusokon kívüli, jó gazdasági helyzetű országokban nőtt az erdők mennyisége. Globálisan évente kb. 1,4 millió hektárnyi erdőt veszítettünk el e hat évtized alatt.
A földmegfigyelő műholdak révén igen pontosan mérhetőek ma már a változások (általában a földhasználatban, de az erdőborításban különösen), s az egyre jobb számítógépes modellszámítások segítségével minden korábbinál pontosabban követhetővé válnak a trendek. A kutatók is e módszerek révén számították ki globális, regionális, illetve országokra lebontott formában az egy főre jutó erdősültség arányát.
Nemcsak az erdők globális területe csökkent, hanem nőtt azon országok száma is, amelyekben egyre kevesebb az erdő. A szegény országokban jelentősebb volt az egy főre jutó erdőveszteség aránya is, miközben a jövedelmük nekik nőtt a legkevésbé.
Az erdők fontosságáról talán nem kell külön magyarázkodni, világszerte mintegy 1,6 milliárd ember életét közvetlenül is befolyásolja az erdők megléte vagy épp fogyása. Azonban a változások következményei mindannyiunkra hatnak, akár a csapadék- és vízrajzi viszonyok megváltozása, akár a talajerózió révén, de még a biodiverzitásra kifejtett hatásban is. Ebben különösen a legnagyobb veszteségeket elkönyvelő trópusi erdők a leginkább fontosak.
Azon országokban, ahol nő az erdőterületek nagysága, jórészt már a klímavédelmi intézkedések, vagy más környezetjobbító beruházások hatásaként történik ez (pl. Ausztrália, India, USA, Kína, stb.).
Az eredmények felhívják a figyelmet arra, hogy a legszegényebb országokat támogatni kell abban, hogy csökkenteni tudják az erdeiket érő veszteséget, s esetleg meg is forduljanak a trendek náluk. Ennek az intézkedésnek fontos része volna az, hogy a gazdag országok ne importáljanak a trópusokról fát, fatermékeket.”
Címlap fotó: UNSPLASH / ED VAN DUIJN
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.