Megdőlt a rekordalacsony vízállás a Velencei-tavon, amivel együtt újra megindult a halpusztulás is. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője szerint csak annyit tudnak tenni, hogy vízforgatókkal frissítik a vizet. Ezt a munkatársaik mindennap 4 és 10 óra között folyamatosan végzik.
Siklós Gabriella a Pecaverzumnak azt is elmondta, hogy a nemrég megalakult Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) folyamatosan dolgozik.
A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) Velencei-tavi kirendeltségének halőrei a nagy hőségben többször tapasztaltak némi halhullást, azonban ezt egyelőre nem lehet tömeges halpusztulásnak nevezni. A halőrök elsősorban a dinnyési oldalon bukkantak csukák és keszegek tetemeire. Elmondásuk szerint még foghatnak egészséges pontyokat, amelyek kitartóak.
Az Időkép közzétett egy felvételt a hivatalos Facebook-oldalán, melyen a rekordalacsony Velencei-tó látható. A lap meteorológusai elmondták, hogy a méréseket a Velencei tavon 1939-ben kezdték el, az eddigi legalacsonyabb vízállás 63 centiméter volt, amit 1949-ben mértek. A legmagasabb vízállást 1963-ban mérték, akkor 226 centiméter volt a Velencei-tó.
Elmondásuk szerint ez egy természetes folyamat, és el kell fogadni, hogy a Velencei-tó hajlamos a kiszáradásra, ugyanis a mérések kezdete előtt több alkalommal is eltűnt a víz a tóból, legalább százévente teljesen kiszárad a tó.
A lap meteorológusai azt is elmondták, hogy a Velencei-tó optimális vízszintje egyébként 130 centiméter. A vízügy adataira hivatkozva arról is beszámoltak, hogy július 12-én még 70 centi felett volt a vízállás, így elmondható, hogy bő két hét alatt végbement a 10 centiméteres csökkenés, ami kánikulában egy normális párolgási szint.
Országos horgászati tilalom is életbe léphet
Július végére már több mint száz olyan halgazdálkodási területet tartanak számon, ahol teljesen ellehetetlenült a horgászat a vízhiány vagy a halállomány kipusztulása miatt. Az ország vízügyi helyzetének további romlása azt eredményezheti, hogy a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) akár országos horgászati tilalmat is elrendelhet a Dunán és a Tiszán.
Dérer István, a Mohosz főigazgatója a lapnak elmondta, hogy a Nyugat-Dunántúl kivételével mindenhol nagy a baj. A kárbejelentések szerint patakok, kisebb csatornák és felsőbb folyószakaszok száradtak ki. Az állóvizeket tekintve a kisebb (20 hektár alatti) tavak, de pár nagyobb tározó is teljesen eltűnt, mint például a 18 hektáros debreceni Vekeri-tó.
A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság az alábbi bejegyzésben összegyűjtötte azokat a vízfolyásokat, vízfolyásszakaszokat, amelyek teljesen kiszáradtak.”
Címlap fotó: Vasvári Tamás / MTI
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.