„Nem szabadul Sanna Marin, Finnország szociáldemokrata miniszterelnöke júliusban, a Ruisrock fesztivál utáni hétvégén tartott partijának szorításából. Az eddig nyilvánosságra került videók, amelyeken a harminchat éves, házas, gyermekes miniszterelnök önfeledten partizik, mindössze a konzervatív erkölcsöket valló finneket boríthatták ki, ezúttal azonban felmerültek nemzetbiztonsági kérdések is.
A miniszterelnöki rezidencia (Kesäranta, „nyári part”) nevének a képen látható elírása miatt #Kesärata22 néven elhíresült botrány lényege annyi, hogy kedd reggel a finn közösségi médiában terjedni kezdett egy fotó, amelyen a finn miniszterelnöki hivatal videokonferenciákra használt termében egy – vélhetően leszbikus, biszexuális, vagy csak északi erkölcsöket valló – nőpár lenge öltözetben csókolózik.
A bőrdzsekin kívül semmi mást nem viselő egyik hölgy tenyerével takarja melleit, a másik hölgy azonban azzal a „FINLAND” feliratú táblával, amelyet Sanna Marin multilaterális videokonferenciái alkalmával maga elé tesz, hogy a konferenciák résztvevői ennek alapján be tudják azonosítani Finnország miniszterelnökeként. A Sabina Särkkä korábbi finn szépségkirálynő TikTokjáról származó kép felirata „KESÄRATA22”, ezzel a felvétel készítője valószínűleg egyértelműen azonosítani akarta a miniszterelnöki rezidenciát.
A kép baloldalán bizonyosan Sabina Särkkä látható. A másik személy kapcsán a finn nyilvánosságban sokan azt állították, hogy az Marin lehet, ám a Helsingin Sanomat, a vezető finn napilap beazonosította az illetőt. A lap szerint Natalia Kallio költőnő látható a modell társaságában, melleit a Finland feliratú táblával takarva.
Az eddigi felvételek a miniszterelnöki rezidencia lakórészében, illetve a Ruisrock fesztiválon készültek, ezzel a képpel azonban felmerül a gyanú, hogy a miniszterelnök múlt szombaton olyan helyekre is beengedhette vendégeit, ahol azok már nemzetbiztonsági kockázatot jelenthettek – például bepoloskázhatták a Kesäranta-rezidencia bizonyos helyiségeit, vagy eltulajdoníthattak onnan iratokat.
Sanna Marin ma a nagyköveti értekezlet után sajtónyilatkozatban megerősítette, hogy a kép valóban a rezidenciáján készült, majd bocsánatot kért, mondván: „Nem tartom helyénvalónak a képet. Elnézést kérek, úgy vélem, ezt a képet nem lett volna szabad elkészíteni.””
Címlap fotó: Twitter
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.