„Az erdőkben hallható hangok, műholdas és légi mérések együttesen mutatják meg, milyen állapotban van az adott erdőterület.
Az űrfelvételeken sok olyan erdőrészlet, amelyet korábban kivágtak vagy épp leégett, dúsnak, egészségesnek tűnik, belülről azonban az ott élő állatok sokfélesége alapján világossá válik: szó sincs egészséges ökoszisztémáról.
Danielle Rappaport (Marylandi Egyetem) vezetésével a NASA Goddard Űrközpont támogatásával 2016-tól kezdődően hangkép-felmérések indultak meg, amelyeket repülőgépes famagasság-mérések és műholdas megfigyelések adataival kombináltak a szakemberek. Kiderült például az, hogy a korábban már több alkalommal tűzvészen átesett erdők hangképe szegényesebb volt, ezek az erdők csendesebbek voltak az érintetlen erdőrészeknél.
[merimag_video media_type=”external_media” title=”” author=”” url=”https://youtu.be/-gVBIIgdX7M” upload=”” cover=”” controls_color=”” width=”” height=”” align=”none” block_id=”element-630c8b0b88e40″ __fw_editor_shortcodes_id=”f6231d3bbdefed5b40b1a54276505626″ _fw_coder=”aggressive”][/merimag_video]
A helyszíneken kitett hangfelvevők hosszabb időn át rögzítették az erdők hangjait, amelyek így a helyi fajokról teljesebb képet adtak. A békák, madarak, rovarok, főemlősök mind-mind másképp mutatkoznak meg ebben a „hangerdőben”, és jól bemutatják az ökoszisztéma egészségi állapotát. „Gondoljunk úgy az állatok hangképére, mint egy zenekarra, amelyben a fuvola más időben és más frekvencián szólal meg, mint az oboa” – mondta a kutató. A hangkép elemzése anélkül nyújt információt, hogy az egyes fajokat fel kellene ismerni, a közösségről ad így átfogó képet ez a vizsgálat.
Ahhoz, hogy mindezeket a hangfelvételeket és azok elemzésének eredményét el tudják helyezni, a kutatók a fák magasságát, az erdő szintjeit mérő lidaros vizsgálatokat, illetve a több évtizednyi adatmennyiséggel rendelkező műholdas megfigyeléseket is bevonták a kutatásba. A műholdas mérésekben a Landsat műholdcsalád 33 évi felvételei voltak a döntőek, ezekből nyomon követhető volt az egyes erdőrészek sorsa, mind a tüzek, mind a fakivágások. Az adatösszesítés elárulta, hogy minden egyes tűzvész után kissé csendesebbé vált az erdő, ami persze nem meglepő, ám a fakivágások után ez nem volt jellemző, a hangkép azt sugallta, hogy az erdő állatvilága képes megújulni.
A hangképek vizsgálata olyan új dimenzióval járul hozzá az erdők állapotának felméréséhez, amelyből pontosabb képet kaphatnak a szakemberek Amazónia vagy épp más erdőségek állapotáról.”
Címlap fotó: UNSPLASH / MEG JERRARD
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.