[merimag_heading title=”Kína készül a Kínai Kommunista Párt 20. kongresszusára” title_tag=”h2″ centered_heading=”no” title_color=”” title_typography=”default” title_size=”” block_id=”element-631867c8c65de” __fw_editor_shortcodes_id=”705a1b3b407e9504313506a2a353c3ff” _fw_coder=”aggressive”][/merimag_heading]Kínában javában folyik a Kínai Kommunista Párt 20. kongresszusának előkészítése. Ennek keretében július utolsó napjaiban tanácskozást tartottak a tartományi pártbizottságok és az állami szervezetekben működő pártszervek országos vezetői.
A tanácskozáson Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának főtitkára, a Központi Katonai Bizottság elnöke tartott beszédet. A vezetői tisztségek felsorolása nem protokolláris célokat szolgál csupán, hanem azt fejezi ki, hogy a Kínai Népköztársaságban minden hatalom a dolgozó népé, és a hatalmat a Kínai Kommunista Párt gyakorolja.
Hszi Csin-ping elmondta: Kína tovább halad a minden tekintetben korszerű szocialista ország megteremtéséhez vezető úton. A Kínai Kommunista Párt (KKP) akkor számíthat sikerre, ha folytatja a kínai sajátosságú szocializmus építését, a marxizmus tanításait a kínai sajátosságoknak és a mai kor követelményeinek megfelelően alkalmazza, ha hű marad a kínai sajátosságú szocializmus eddigi tapasztalataihoz, elméletéhez, rendszeréhez és kultúrájához és folytatja a kínai nemzeti megújulás történelmi folyamatát.
A KKP vezetője arról is szólt, hogy Kína új korszakban van, új utakon halad, és ennek megfelelően új gondolatokra, új stratégiákra és módszerekre van szükség. Ily módon lehet megvalósítani ma az „Öt integrált fejlesztés” tervét. 2012-ben a KKP 18. kongresszusa döntött úgy, hogy a kínai sajátosságú szocializmust öt területen, a gazdaság, a politika, a kultúra, a társadalompolitika és az ökológia terén összehangoltan kell fejleszteni. Ezt a politikai felfogást egészítette ki Hszi Csin-ping 2014-ben a Négy átfogó stratégia programjával. A négy stratégia a harmonikusan működő társdalom építését, a reformfolyamat elmélyítését, a jogállami irányítás fejlesztését és a párt korszerű vezető szerepének érvényesítését jelenti.
Hszi hangsúlyozta, hogy a fenti elveket és stratégiákat kell folytatni annak érdekében, hogy Kína eljusson a minden szempontból fejlett szocialista társadalom szintjére.
Kiemelte, hogy a KKP közelgő 20. kongresszusának nagy jelentősége van. A kongresszusra olyan sorsdöntő pillanatban kerül sor, amikor Kínának dönteni kell arról, hogy csak egy reális út van, a minden szempontból fejlett szocialista társadalom megteremtése. A kongresszus meghatározza a párt stratégiáját a következő évekre, és ennek sikerétől függ a kínai sajátosságú szocializmus sorsa, a kínai nemzet megújítása.
A kínai népet és etnikai közösségeket akkor tudjuk lelkesíteni, ha világos a párt szándéka és üzenete, ha érdekelté tesszük az embereket az út folytatásában. Ez a feltétele annak, hogy a kínai sajátosságú szocializmus újabb sikereket érjen el.
Hszi kiemelte, hogy világosan látni kell a jelenlegi nemzetközi és hazai helyzet kihívásait, meg kell érteni a stratégiai lehetőségeket, de egyben a stratégiai kockázatokat is. Olyan változások mennek végbe a világban, amelyekre eddig nem volt példa. Ez azt jelenti, hogy Kína stratégiai lehetőségei megnőttek, új stratégiai helyzetbe lép Kína, amikor új stratégiai megközelítésekre van szükség.
A kockázatokat és kihívásokat minden korábbinál körültekintőbben kell elemezni. Az egész pártnak, az egész népnek tisztában kell lennie a potenciális veszélyekkel, fel kell készülni a legrosszabb forgatókönyvekre is és erősíteni kell képességünket arra, hogy a legnehezebb helyzetekkel is szembenézzünk.
Hszi kiemelte, hogy a 19. kongresszus, azaz 2017 óta Kína szokatlan, rendkívüli utat járt be. Megerősítették a KKP vezető szerepét a kínai társadalomban. A cél viszonylag fejlett ország megteremtése, a magas minőségű fejlődés biztosítása, a reformok folytatása volt. Erősödött a kínai társadalom demokratikus jellege. Fejlődött a szocialista kultúra és emelkedett a nép életszínvonala. Kína felszámolta a tömeges szegénységet. Az ország jelentős erőfeszítéseket tett a haza védelemére, a társadalmi stabilitás biztosítására. Sikerült biztosítani a békét és stabilitást a Tajvani szoros térségében.
Kína megünnepelte a KKP megalakulásának 100. évfordulóját (2021) és a Kínai Népköztársaság megalakulásának 70. évfordulóját (2019). Hszi kiemelte annak fontosságát, hogy országos kampány indult a KKP történetének megismertetésére.
Kína sikeresen vette fel a küzdelmet a coviddal szemben. Az emberi életek megmentése volt a legfontosabb cél, és ennek rendeltek alá mindent. Kína nem csak megvédte a lakosság egészségét, de sikerült megőrizni a gazdasági fejlődést is.
Sikerült megoldást találni a Hongkongban keletkezett problémák megoldására is. Kína összhangban az alkotmánnyal és más alapvető törvényekkel új törvényt fogadott el Hongkong nemzetbiztonságának fenntartására. Mindezek eredményeként Hongkongban helyreállt a rend és a stabilitás.
Hszi kiemelte, hogy a 2012-es 18. kongresszus óta a kínai sajátosságú szocializmus új fejlődési szakaszba lépett. A KKP ideológiai alapja a marxizmus-leninizmus, Mao Ce-tung, Teng Hsziao-ping tanításai, a három képviselet elve, a tudományos szemlélet elve. Mindez tovább gazdagodott az új korszak kínai sajátosságú szocializmusának elméletével. A KKP abból indul ki, hogy a siker feltétele a párt irányító képességének megőrzése és fejlesztése, társadalmi vezető szerepének biztosítása. A kor kihívásaira a kínai sajátosságú szocializmus mindenoldalú fejlesztése a válasz. Folytatni kell a marxizmus korszerű alkalmazását a kínai sajátosságoknak megfelelően.
A kínai nemzet megújítása nem egy „könnyű parki séta” lesz, emelte ki Hszi. Kemény munkára, sőt harcra van szükség. Az elmúlt évtizedben számos viharos változás történt, és ezek a viharok nem múltak el.
A világban nincsenek általánosan elfogadott modernizációs modellek – emelte ki a KKP vezetője. Nincsenek olyan kritériumok, melyeket mindenkire alkalmazni lehetne. A kínai modernizációs modell a párt által vezetett szocializmus modellje. Ennek alapján folytatjuk a kínai nemzet megújítását. Kína nem ismételheti meg a múlt hibáit, amikor elzárkóztunk a külvilágtól. De nem követhetjük el azt a hibát sem, hogy átveszünk idegen modelleket. Saját erőnkben kell bízni, a kínai fejlődést saját kezünkben kell tartani.
A KKP 19. kongresszusa két programot fogalmazott meg. Az ország szocialista korszerűsítése 2020 és 2035 között be fog fejeződni. 2035-től Kína modern szocialista nagyhatalom lesz, amely biztosítja a stabil gazdasági fejlődést, a demokráciát, a kultúra, a mindennapi élet gyarapodását.
A most következő öt esztendő stratégiai jelentősége óriási. Most eldől, hogy Kína végig tud-e menni a megjelölt két fejlődési szakaszon. Kiegyensúlyozatlan és bizonytalan fejlődésre kell felkészülni. Új módszereket kell bevetni a problémák kezelésére.
Hszi aláhúzta, hogy a KKP ma a világ legnagyobb kormányzó marxista pártja. Minden képessége megvan a társadalom irányítására. A párt minden tagjának ismernie kell az eddig megtett utat, az előttünk álló problémákat. A legszorosabb kapcsolatban kell állni a néptömegekkel, fel kell lépni a korrupció minden formájával szemben. A párt öntökéletesítése egy állandó folyamat kell, hogy legyen. A történelmi tapasztalat is azt mutatja, hogy a KKP vezető szerepének feltétele a párt belső fegyelme.
A párt akkor tölti be vezető szerepét, ha érti, hogy „mindent a néptől kap, és mindent a népnek kell visszaadni”. Bízni kell az emberekben, a néppel együtt kell az országot irányítani.