„Luhánszk, Moszkva, 2022. augusztus 26. péntek (MB)
Az ukrajnai orosz hadművelet nem Ukrajna népe ellen irányul, hanem azok ellen a vezetők ellen, akik szembefordították a népet Oroszországgal, és gyűlöletet szítottak minden ellen, ami orosz – jelentette ki Szergej Kirijenko, az orosz elnöki hivatal vezérkari főnökének első helyettese csütörtökön, egy luhánszki konferencián.
Ukrajna nácitlanítása azért vált szükségessé, mert a kijevi rezsim újnáci politikájával elvadította a népet, és ellenséggé nyilvánította testvérét, az oroszt. Kirijenko szavaiból kitűnt, hogy ezen a helyzeten az oroszellenes politika leváltásával lehet változtatni. Oroszország soha nem fog felhagyni a fiatal nemzedék szívéért és elméjéért folytatott harccal – mondta.
Az ukrajnai különleges orosz katonai művelet világméretű átalakulást indított útjára – értékelte a Valdai Klub vitafórumán az orosz parlament alelnöke.
Konsztantin Kozacsev szerint a nemzetközi közösségre az a feladat hárul, hogy a többpólusú világrendnek megfelelően újradefiniálja az egypólusú világrend idején kialakult nemzetközi jogot és intézményrendszert. 30-35 éven át az egypólusú világrend követői alakították a nemzetközi intézményi rendszert. Olyan intézményeket hoztak létre, amelyek ezt a modellt szolgálták. Átvették a multilaterális szervezeteket, így a Világbankot, a Nemzetközi Valutaalapot, az EBESZ-t, és kisajátították őket. Klasszikus példa rá a NATO. Intézményesítették az unipolaritást, a nemzetközi jogot a szabályokon alapuló rend fogalmával próbálták felváltani.
Eljött az ideje annak, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Konferencián (Helsinki, 1977) kijelölt három együttműködési területet, a katonai biztonságot, a gazdasági biztonságot és az emberjogi biztonságot a többpólusúvá váló világrendnek megfelelően vizsgáljuk felül. Olyan alapokon kell hozzálátni a többpólusú világrend intézményesítéséhez, amelyek nem kapcsolódnak a Nyugathoz – mondta Kozacsev.
Két szervezetet tartott a legérdekesebbnek a többpólusú rend intézményesítése szempontjából: a Sanghaji Együttműködési Szervezetet (SCO) és a BRICS-et. Meggyőződésének adott hangot, hogy képesek lesznek egy mindenki számára elfogadható többpólusú világrend felépítésére, beleértve a Nyugatot is, melynek egypólusú világ-felfogása csúfosan megbukott.
Nem az a feladat, hogy körvonalazzuk a jövőt, hanem az, hogy olyan intézményeket hozzunk létre, amelyek biztosítják a választás szabadságát azoknak, akik részt vesznek bennük – vélekedett.
Jelenleg egyetlen dolog nyilvánvaló: nincs többé visszatérés ahhoz a világhoz, amely fél évvel ezelőtt létezett – mondta az ukrajnai orosz katonai művelet előtti időszakra célozva Konsztantin Kozacsev, a Duma alelnöke.+++
Kiadta: Magyar Békekör”
Címlap fotó: wikimedia.org
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.