„Amikor a munkatársaink tüsszögni és köhögni kezdenek, a szervezetünk máris nekiáll felkészülni a betegség elleni küzdelemre.
A Chapman Egyetem kutatója, Patricia C. Lopes azt tanulmányozza, miként alakul át, változik a szervezet élettani és viselkedési szempontból a betegség idején. Nemrégiben a Functional Ecology folyóiratban közzé tett tanulmányában arra jutott, hogy már akkor felkészül a szervezetünk, ha csak a környezetünkben megmutatkoznak a betegségek jelei.
„Az élettani folyamataink, különösen az immunrendszerünk szorosan szabályozott. Amikor megbetegszünk, e folyamatok drámaian megváltoznak annak érdekében, hogy a betegséget legyőzhessük” – magyarázta Lopes. „Más szóval: az agyunk képes információkhoz jutni a körülöttünk lévő betegekről, s elkezdi felkészíteni a szervezetet a betegségre. Már az elég az immunrendszer aktiválásához, ha csak képeket látunk betegekről.”
A kutató megközelítésében tágabb képből indult ki: az állatok paraziták okozta fertőzéseit vizsgálta. Számtalan példa igazolja, hogy képesek észlelni a parazitafertőzéseket, néhány esetben magát a parazitát is, s ezek észlelését követően megváltozik az állat viselkedése, mégpedig oly módon, hogy ezzel csökkenti a megfertőződés esélyét, elkerüli beteg társát. A lisztbogártól az emberig rengeteg példa adódik arra a viselkedésbeli változásra, amit a beteg egyedek kiváltanak valamilyen érzékszervi észlelést követően (sok állat esetében ez nem látványtól, hanem szagtól függ). Az elkerülő magatartás mellett az se ritkaság, hogy a betegség esélyét észlelő állatok nagyobb energiát fektetnek a szaporodásba, ezzel ellensúlyozva a kockázatokat.
A kutatási eredmény érdekes hozadéka lehet az, hogy sokkal alaposabban kell azokat a kísérleteket megtervezni, ahol beteg és kontrollként egészséges állatokat vizsgálnak, mivel igen valószínű, hogy az egészségesek észlelhetik a beteg társaik betegségét és már megváltozott módon reagálnak, ez pedig a kísérlet eredményét befolyásolhatja.”
Címlap fotó: PIXABAY
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.