Szeptember első két hetében két nemzetközi találkozóra is sor került. Szeptember 8-án Ramsteinben, a németországi amerikai légibázison több mint ötven nyugati ország hadügyminiszterei és vezérkari főnökei jöttek össze. Szeptember 16-án az üzbég fővárosban, Szamarkandban üléseztek a Sanghaji Együttműködési Szervezet állam-és kormányfői.
Két találkozó – két világ. Ramstein az USA ötlete, ők parancsolnak, a többiek elfogadják az USA akaratát. Ramstein célja Oroszország legyőzése az ukrajnai háború maximális elhúzásával. „Együtt fogunk dolgozni, hogy hosszú távra integráljuk Ukrajna képességeit, támogassuk a közös akciókat (…) és felkészítsük a saját hadiiparunkat az ukrán szükségletek hosszú távú kielégítésére” – jelentette ki Lloyd J. Austin amerikai hadügyminiszter.
Szamarkand a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) tagjai, Kína, Kazahsztán, Kirgizisztán, Oroszország, Tádzsikisztán, Üzbegisztán, India, Pakisztán, Irán közös gyermeke. Többen megfigyelőként vannak jelen. Közülük Belarusz elindult a teljes jogú tagság felé. Senki sem parancsol, a döntések közösen születnek. Cél a „reprezentatív, demokratikus, igazságos és multipoláris világ”. Minden népnek joga van a saját útját megválasztani – mondták ki ezúttal is.
Az USA a Ramsteini Találkozó államaival háborúba viszi Európát és a világot. A sanghaji országok a reményt kínálják a béke megőrzésére, egy olyan világ megteremtésére, amely nem az USA és néhány nyugati ország hatalmán nyugszik, hanem a népek akaratán.
Hszi Csin-ping: Kína példát mutat és erőt, de anélkül, hogy bárkire is ráerőltetné saját modelljét
Szamarkand Kína sikere. Nem jöhetett volna létre Kína nélkül. Hszi Csin-ping elnök a covid óta, mintegy két esztendeje nem járt külföldön. Most az egész világ előtt bizonyította, hogy Kína képes összefogója és támogatója lenni az együttműködésben érdekelt államoknak. Világos jelzés arra is, hogy a 20. kongresszusára készülő Kínai Kommunista Párt sikeresen és magabiztosan építi a kínai sajátosságú szocializmust. Példát mutat és erőt, de anélkül, hogy bárkire is ráerőltetné saját modelljét.
Szamarkand a „Selyemút gyöngyszeme” mondta Hszi elnök beszédében, utalva arra, hogy Üzbegisztán éppen a Kínával és a térséggel való együttműködésnek köszönhetően évtizedeket lépett előre a fejlődésben.
A sanghaji együttműködés húsz éve alatt sok mindent megtanultunk – folytatta. A siker kulcsa a politikai bizalom, a kölcsönös előnyök, a „mindenki nyer” elve, a nemzetek egyenjogúsága, a nyilvánosság, az ENSZ Alapokmányának érvényesítése, az igazságosság és törvényesség.
„A világ a bizonytalanság és átalakulás új szakaszába lépett” – emelte ki. Ezt hozta a covid, a hidegháborús mentalitás, a protekcionizmus. A „Sanghaji Együttműködési Szervezet a nemzetközi és regionális folyamatok fontos konstruktív tényezője” – mondotta.
De tovább kell lépni. Erősíteni kell az SCO belső szolidaritását és együttműködését, a stratégiai kommunikációt, az első számú vezetők kapcsolatait.
Erősíteni kell a biztonsági együttműködést. Kína javaslatot tett Globális Biztonsági Kezdeményezés néven. Több együttműködésre van szükség a terrorizmus, a szeparatizmus, az extremizmus elleni harcban. Kína vállalkozik kétezer terrorelhárító szakember kiképzésére az SCO-országok számára.
A legfontosabb azonban az, emelte ki a kínai elnök, hogy az együttműködés jobb életet teremtsen a térség népeinek. Közösen kell leküzdeni a szegénységet, és biztosítani a fenntartható gazdasági fejlődést. Közösen kell garantálni az SCO-országok energiaellátását és élelmiszerellátását. Kína másfél milliárd jüan értékű gabonát és más élelmiszert ajánlott fel.
Az Egy övezet – Egy út program keretében gyorsítani kell az SCO-országok pénzügyi rendszerének kialakítását. Közös SCO-beruházási bankra van szükség. A jelenlegi nemzetközi helyzetben óriási jelentősége van a biztonságos utánpótlási és szállítási útvonalaknak. Kína közös szuper teljesítményű adatbank létrehozására tesz javaslatot.
Hszi közölte, hogy az SCO-országok számíthatnak Kínára az egészségügy terén. Kína kész a legdrágább műtéti eljárásokkal segíteni a többieket.
A Kínai Kommunista Párt 20. kongresszusa, mondta Hszi elnök, a kínai fejlődés kritikus időszakában ülésezik. Kína megküzdött a coviddal, felszámolta a szegénységet, a gazdaságot stabilizálta, az országban nyugalom és rend van. Kína erre támaszkodva folytatja a reformok, a megújulás útját. A jövőt nem mások rovására akarja megélni, hanem másokkal együtt.
Putyin: az új világ születése visszafordíthatatlan
Az SCO ma a legnagyobb regionális szervezet – hangsúlyozta Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az SCO területén él a világ lakosságának több mint fele. Itt termelik a világ GDP-jének egynegyedét. Óriási intellektuális és technológiai potenciál halmozódott fel, ami a hatását még ezután mutatja meg. Putyin utalt arra, hogy az SCO-országok rendelkeznek a világ nyersanyagkészleteinek jelentős részével.
A világban új erőcentrumok jöttek létre, és ez a folyamat visszafordíthatatlan – húzta alá az orosz elnök. Ezek az erőközpontok nem fogadnak el kívülről rájuk kényszerített magatartási normákat. Az ENSZ Alapokmánya alapján a szuverenitás tiszteletben tartását, az egyenlő biztonság elvét, a nemzeti sajátosságok tiszteletét követelik meg.
Putyin Oroszország támogatásáról biztosította az SCO-országok gazdasági együttműködését, a terrorizmus, a kábítószer-kereskedelem elleni közös küzdelmet, a helyi konfliktusok diplomáciai-tárgyalásos rendezését.
Az SCO nem katonai blokk, nem irányul mások ellen – húzta alá. Az SCO nem csak a saját érdekeire épít, hanem tekintettel van a világ érdekeire. Utalt arra, hogy az Európai Unió ugyan megszüntette az orosz műtrágya importjának tilalmát, de ez csak az EU-ra vonatkozik. A fejlődő országokkal nem törődnek. Az orosz kikötőkben 300 ezer tonna műtrágya halmozódott fel. Az orosz fél ezt kész ingyen átadni a szegény országoknak.
Putyin támogatta Irán felvételét az SCO-országok közé, és Belarusz felvételi folyamatának megkezdését. Üdvözölte, hogy megfigyelői státuszt kap Egyiptom, Katar, Szaúd-Arábia.
Lukasenko: Belarusz az SCO kapuja Európa felé
Belarusz elnökének, Alekszandr Lukasenkónak a beszédét nagy érdeklődés övezte. Nem csak azért, mert Belarusz teljes jogú státuszt szeretne az SCO-ban. Belarusz nem részese az ukrajnai háborúnak, de a háború minden következménye, a nyugati szankciók őt is sújtják. Belarusz ráadásul 2020-ban súlyos belpolitikai csatán ment keresztül, és sikerült fenntartani az ország stabilitását, a tömegek támogatását.
A feladat az, hogy közös válaszokat adjunk korunk kihívásaira. Ennek része a közlekedési és utánpótlási útvonalak biztonságának fenntartása, az „Új eurázsiai szárazföldi híd” kiépítése.
Az SCO egy új világ megteremtésének kezdetét jelentheti –
jelentette ki Lukasenko elnök. A nyugati világ szankciói miatt az SCO-országoknak meg kell teremteniük saját pénzügyi rendszerüket. Az SCO nemzeti valutáit kell használni a dollár és
az euró helyett.
Belarusz agrárnagyhatalom. Számos mutató tekintetében Belarusz a világ első országai között van. „Belarusz kész aktív részt vállalni az SCO-ország élelmiszerfüggetlenségének megteremtésében” – emelte ki Lukasenko elnök.
Belarusz támogatja a kapcsolatok kibővítését, az integrációk integrációját, az SCO-országok és más integrációk között. Ilyen integráció a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete, a Független Államok Közössége, Eurázsiai Gazdasági Unió.
A sport is az országainkat összekötő és erősítő elem – mondta. Javasolta az Sanghaji Nyári Játékok megtartását 2024-ben, a Téli Játékokat 2026-ban.
Lukasenko kijelentette: „Teljes mértékben támogatom Hszi Csin-ping elnök véleményét arról, hogy határozottan fel kell lépni egyes országok beavatkozásai ellen a mi belügyeinkbe, fel kell venni a harcot a színes forradalmakkal.”
„Itt az ideje, hogy az SCO aktívabban és határozottabban hallassa hangját a nemzetközi politika alakításában” – mondta a belarusz elnök.
Szemünk láttára születik egy új világ
„A világ globális változásokon megy át, a gyors fejlődés és az óriási átalakulások korába lép” – mondja ki a szamarkandi találkozón elfogadott 121 pontos közös nyilatkozat. Az SCO államok elutasítják az egy pólusú világot, kijelentik, hogy senkinek sincs joga diktálni más népeknek, hogy miként éljenek.
Az SCO-országok együttműködése nem irányul senki legyőzésére. A cél a „reprezentatív, demokratikus, igazságos és multipoláris világ”. Az SCO-országok a jövőben is készek a konfliktusok békés kezelésében részt venni.
Az SCO államai nem naivak, látják a világ más részeiről érkező fenyegetéseket. Megállapodtak, hogy erősítik a külső fenyegetés elhárítását szolgáló közös intézményeket, beleértve a katonai vezetők találkozóit is. Az SCO ezzel nem vált katonai blokká, de lehetőség nyílt arra, hogy az államok gyorsabban reagáljanak a fenyegetésekre.
Az SCO fellép a terrorizmus ellen, de ellenzi, hogy a terrorizmus elleni harc ürügyén bárki is beavatkozzon más országok belügyeibe. A SCO tovább erősíti az országok terrorelhárító egységeit és a közös együttműködést.
Az SCO fellépett az informatikai tér militarizálása, kisajátítása és ellenséges célú felhasználása ellen. Az informatikai térben is tiszteletben kell tartani az államok szuverenitását.
Az SCO államok megállapodtak, hogy közösen lépnek fel a korrupció ellen, védelmezik a demokratikus normákat, a jogállami gyakorlatot.
Az SCO síkra szállt az ENSZ, a WTO, a WHO és más világszervezetek védelméért és hatékony működéséért. Ez gyökeresen más, mint az USA politikája, amely részben tönkreteszi a világszervezeteket, részben az amerikai politika kiszolgálóivá teszi őket.
A szamarkandi csúcs egyetértett azzal, hogy szerves együttműködést kell létrehozni az Egy övezet – Egy út projekt, az SCO és Eurázsiai Gazdasági Unió között. Ezzel felgyorsul egy óriási együttműködési zóna kialakítása. A szemünk láttára születik egy új világ.
Csak Oroszország és Kína akadályozhatja meg az atomháborút
Nagy várakozás előzte meg a Putyin-Hszi-találkozót. Oroszország mellé áll-e Kína? – találgatták világszerte. Kína nem csatlakozik az ukrajnai háborúhoz, de ezt Oroszország sem igényli. Kína szeretné mielőbb befejezettnek látni a háborút, amely nyilván érinti Kína biztonságát is.
A találkozóról kiadott anyagok világosak. Kína kész együttműködni Oroszországgal és támogatni egymást az alapvető érdekeik védelmében – közölte a kínai hírügynökség Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök találkozójáról. Bármit is állítson a nyugati média, egy dolog világos: Csak Oroszország és Kína képes megállítani az USA és NATO terveit, hogy atomháborúba taszítsák a világot.
Fontos az is, hogy Hszi Csin-ping kínai és Alekszandr Lukasenko belarusz elnök megállapodtak a két ország közötti „időjárástól független, mindenoldalú stratégiai partnerség” létrehozásában. Belarusz közvetlenül határos NATO-országokkal és Ukrajnával. Belarusz léte és biztonsága kínai érdek is. Az új stratégiai együttműködés fontos elem a világháború megakadályozásában.
Magyarország: Ramstein igen, Szamarkand még nem
Ramstein vagy Szamarkand? Az amerikaiak által uralt régi világ vagy egy új sokpólusú világ? NATO-EU vagy új partnerek és szövetségesek?
A kérdésre előbb-utóbb mindenkinek válaszolnia kell. A válasz a mai helyzetben nem lehet is-is. Vagy ide, vagy oda, vállalva annak minden következményét.
Ramstein 2022 áprilisában jött létre. A magyar kormány első perctől kezdve jelen volt, bár erről semmilyen hír nem jelent meg, kivéve A Szabadság jelzéseit. Igaz, nem a honvédelmi miniszter és nem is a Honvédség parancsnoka, de a HM államtitkára ott volt. Hogy mit szavazott meg és mit nem, azt nem tudjuk, nem kötötték a magyar nép orrára.
Szamarkandban nem volt ott Magyarország, nem is lehetett. A magyar kormány ugyanakkor kitart a keleti nyitás mellett, de továbbra sem akar hallani az EU-ból való kilépésről.
Az idő sürgeti a magyar kormányt is, és a magyar politikai-gazdasági elitet is.