„A poszt-COVID jelenségről már biztosan hallottál, ami azt jelenti, hogy a fertőzés utáni 6-12 hónapban a tőle szenvedő egyének különböző utóhatásokról számolnak be. Van, aki nehezen és csak részlegesen nyeri vissza például az ízérzékelését vagy a szaglását, míg másokat gyötör a fáradtság. Most egy újabb jelenségre hívják fel a szakértők a figyelmet: ez nem más, mint a neuro-COVID, amit az agyi jelenségekkel kötnek össze a kutatók, mint mondjuk a folyton visszatérő fejfájás vagy a stroke. De ide tartoznak az olyan tünetek is, mint amilyen az agyi köd, vagyis amikor az egyén képtelen tisztán gondolkodni.
Erről a jelenségről számolt be a Medical News Today-nek Dr. Kelly Smith is, aki ennek megírásakor 18 hónapja, azaz a koronavírus-fertőzése óta nem praktizált, ugyanis még ekkor is szenvedett attól, hogy leblokkolt az agya:
„A kognitív problémám, vagyis az agyi köd az, ami még mindig visszatart attól, hogy újra visszamenjek dolgozni. Bocsi, látod, erről van szó, hogy elveszítem a gondolatmenetemet, ez a probléma. Nehezen tudok koncentrálni, fenntartani a beszélgetést és multitaskingolni. Nagyon könnyen elfelejtem, hogy mit akartam mondani. És a memóriámmal is gondok vannak.”
Egy nemzetközi kutatás korábban arról számolt be, hogy a hosszú COVID-ban szenvedők 203 különböző tünetről számoltak be, köztük 10 szervet érintve. A részt vevő 3762 személy több, mint 88%-a panaszkodott memóriagondokra és kognitív zavarra, míg 65% vallotta, hogy a tünetek fél éven keresztül álltak fenn. A neuro-COVID a top 3 tünet között szerepelt a fáradtság és a légszomj mellett. Kutatók szerint a fiatalabb korosztályban leginkább azokra jellemző a jelenség, akik súlyosabb légúti tünetektől szenvedtek a fertőzés aktív szakaszában. 60 felett viszont demenciaszerű tüneteket alakíthat ki.”
Címlap fotó: Joy
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.