„Elviselhetetlen lelki fájdalmai miatt eutanáziát hajtottak végre Brüsszelben egy 23 éves nőn. Shanti De Corte a 2016-os brüsszeli repülőtéren történt terrortámadás túlélője volt, az eset azóta is traumatizálta őt.
2016. március 22-én az akkor 17 éves Shanti De Corte Rómába repült volna érettségi útjára. Osztálytársaival éppen a repülőtér csarnokában volt, amikor terroristák bombákat robbantottak, néhány méterre tőle. A lány fizikai sérülés nélkül megúszta, de a traumát sosem heverte ki.
Idén május 7-én Belgiumban, családja körében eutanáziát hajtottak végre a flamand nőn. Az ügyről most számolt be az RTBF közszolgálati csatorna portálja. Mint írják, miután több eutanáziakérést is elutasítottak, a fiatal nő végül „békében távozott”.
Shanti De Corte évekig próbált szabadulni lelki traumájától. Néhány héttel a brüsszeli repülőtéren és a metróban elkövetett, 32 ember életét követelő merényletek után a tinédzser egy pszichiátriai intézetbe került. Ki-be járt a kórházból, volt, hogy tizenegy antidepresszánst is bevett a reggeli mellé. „Nem tudnék meglenni nélkülük” – vallotta be a Facebookon, amelyet naplóként használt.
Nem tudott azonban túllendülni a depresszión, öngyilkosságot kísérelt meg 2020-ban. Egyre több gyógyszert kapott, a környezetében élők aggódtak érte. Többször kérte az eutanáziát gyógyíthatatlan lelki szenvedése miatt, mindannyiszor elutasították.
De Corte végül felvette a kapcsolatot a Leif nevű egyesülettel, amely a méltóságteljes halálhoz való jogot védi. Tavaly áprilisban újabb eutanázia iránti kérelmet nyújtott be, ezúttal két pszichiáter jóváhagyta azt.
„A fiatal lány olyan lelki szenvedésen ment keresztül, hogy logikus volt elfogadni a kérését” – indokolta a döntést az RTBF-nek a Szövetségi Eutanázia Ellenőrző és Értékelő Bizottság. Shanti De Corte eutanáziájával kapcsolatban állítólag bírósági vizsgálatot indítottak az antwerpeni ügyészségen, a belga média megkeresésére azonban az ügyészség nem erősítette meg az információt.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága kedden elítélte Brüsszelt az eutanázia utólagos ellenőrzésének mulasztásai miatt. Belgium és Hollandia volt az első két európai ország, amely 20 évvel ezelőtt engedélyezte az eutanáziát, vagyis a beteg kérésére történő, ápoló által okozott halált.
Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másvalakiért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.”
Címlap fotó: AP Photo/Virginia Mayo
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.