Egyes magyar közéleti szereplők előszeretettel mossák össze az 1956-os magyarországi eseményeket és a 2022-es ukrajnai háborút. Igyekeznek úgy feltüntetni a dolgokat, mintha akkor is, most is az orosz agresszorral szemben a térség népei szabadságharcot, felszabadító háborút folytattak volna. Egyes politikusok ezzel igyekeznek alátámasztani a magyar kormány politikáját, amely ugyan bírálja
az ukránokat, de kiáll a Zelenszkij-féle vezetés mellett.
„Nagyon fontos hasonlóságok vannak az 1956-os forradalom és a mostani orosz–ukrán háború között” – mondta például a hvg360-nak Rainer M. János, Széchenyi-díjas történész.
„Ha valaki tudja, mit jelent a katonai támadás és elnyomás, mi tudjuk, a mi Zelenszkijünket felakasztották az 56-os forradalom után” – mondta Orbán Viktor Berlinben.
2022 és 1956 összemosása, sőt egyáltalán összevetése helytelen, történelmietlen és félrevezető. Még akkor is az, ha a magyar miniszterelnök személyesen is ezt teszi. Ne üljünk fel az ilyen kísérleteknek!
Magyarországon szocializmus volt, Ukrajnában fasizmus van
1956-ban Magyarország szocialista ország volt. 1956 októberében Magyarországon kísérlet történt a szocialista rendszer megdöntésére. Ennek lényege a kommunista párt kiiktatása a hatalomból, többpártrendszer bevezetése, kilépés a szocialista országok védelmi szervezetéből, a Varsói Szerződésből.
Ukrajnában 1991-ben megbuktatták a szocializmust. Ukrajna nem szocialista ország. Ukrajna Zelenszkij elnök vezetésével nacionalista-fasiszta politikát folytat. Betiltották a kommunista pártot, elnyomják a nemzeti kisebbséget, durva oroszellenes politikát folytatnak.
1956-ban a Szovjetunió egy szocialista ország volt. Az amerikai-szovjet szembenállás a szocializmus és a kapitalizmus világméretű küzdelmének része volt. A Szovjetunió a szocializmust is védte és nem csupán az orosz-szovjet állami érdekeket.
2022-ben Oroszország egy tőkés ország. Ugyanakkor világos, hogy az USA és a nyugat azt a társadalmi modellt is fel akarja számolni, amely Oroszországban van. Az orosz modell nem szocialista, de nem is a nyugati liberális. Az USA és a nyugat a saját liberális modelljét akarja Oroszországra, majd Kínára is rákényszeríteni.
Amerika áll minden mögött
1956-ban az USA megkísérelte megváltoztatni a második világháború után létrejött realitásokat és a szocialista Magyarországot átvinni a tőkés táborba. Ennek érdekében fellázították a magyarországi szocialistaellenes erőket és a magyar népet felkelésre biztatták.
Az USA azonban 1956-ban megrettent a következményektől és minden ígérete ellenére egyetlen amerikai katonát se küldött Magyarországra, elkerülte a közvetlen katonai konfliktust a Szovjetunióval. 1956-ban nem változtatták meg a második világháború utáni európai rendet.
2022-ben az USA úgy véli, hogy meg tudja változtatni a hidegháború után kialakult nemzetközi rendszert és képes a teljes világuralmat megteremteni. Az USA ennek érdekében óriási katonai és gazdasági támogatást ad Ukrajnának, és mindent megtesz a háború folytatásáért.
1956-ban nem kockáztatták meg az atomháborút, most már játszanak a gondolattal
1956-ban az USA megrettent az atomháború kockázatától. Az amerikai hírszerzés vélhetően tudta, hogy a Szovjetunió hamarosan elkészül azokkal az interkontinentális rakétákkal, amelyekkel már az USA területe is sebezhetővé válik. A rakéták el is készültek, és 1957 októberében a világűrbe juttatták az első szputnyikot.
2022-ben az USA már vizsgálja az atomfegyver bevetésének lehetőségét. Egyre erősebb az a véleménye, hogy az USA képes egy atomkonfliktust is túlélni, sőt megnyerni. Innen vannak a különböző elméletek az atomfegyverek korlátozott bevetéséről. Minden ilyen elmélet azonban hamis. Az atomfegyvert még senki sem alkalmazta 1945 óta, és senki sem tudja pontosan, hogy mihez vezetne. Nagy valószínűséggel az emberiség öngyilkosságához.
Kínának nem érdeke Oroszország megsemmisítése
1956-ban a Kínai Népköztársaság bekapcsolódott a kelet-európai folyamatokba. Az első napok konzultációit követően Mao Ce-tung és a kínai vezetés kiállt amellett, hogy a szocializmust meg kell őrizni Magyarországon. Elfogadta a Szovjetuniói katonai fellépését. Hamarosan Budapestre érkezett Csou En-laj kínai miniszterelnök, aki közölte: Kína jelentős segítséget ad a szocialista rend konszolidálásához.
2022-ben Kína nem csatlakozott a kelet-európai folyamatokhoz. A békés megoldásra szólította fel a feleket. Ugyanakkor nyilvánvalóvá tette, hogy Kínának nem érdeke az, hogy az USA legyőzze Oroszországot. Kína elítélte az USA azon törekvését, hogy az ukrajnai háborút az USA arra használja, hogy beavatkozzon a tajvani kérdés megoldásába.
Nagy Imre kommunista volt, Zelenszkij fasiszta
A magyar kormány kétkulacsos politikát folytat. A kormány is tudja, hogy Ukrajna ellenséges Magyarországgal és a magyar kisebbséggel szemben. Azt is tudja, hogy ezen Magyarország nem tudott változtatni. Hiába blokkolták a NATO-Ukrajna-találkozókat, az ukrajnai háború elsodorta a magyar politika minden lehetőségét.
A magyar kormány azt is tudja, hogy Oroszország veresége Amerika kezébe adná a világot, és ez nem érdeke Magyarországnak sem. A kormány igyekszik jóban lenni Oroszországgal, és közben megszavazza a NATO és az EU oroszellenes döntéseit.
Orbán és a magyar elit ezért takaródzik 1956-tal. Azt igyekszik bizonygatni, hogy a fasiszta Zelenszkij és a magyar Nagy Imre egy és ugyanazért harcolt. Nagy Imre kommunista volt, ingadozó, álmodozó, naiv, de kommunista. Ahogyan Kádár János mondotta 1985-ben Gorbacsovnak, Nagy Imre nem volt ellenforradalmár, de az események objektív menete azzá tette.
Zelenszkij a szocializmus ellensége, nacionalista, fasiszta. Bármiféle párhuzam vonása Zelenszkij és Nagy Imre között hamis, sértő, hazug.
Az ilyen összemosás nem igazolhatja a kormány kétkulacsos politikáját. Magyarország érdeke az egyértelmű állásfoglalás lenne. Ne támogassa Ukrajna területi egységét! Álljon ki a népek önrendelkezése mellett! Ne az USA döntse el Kelet-Európa sorsát és határait, hanem az itt élő népek!
Felejtse el, hogy az EU vagy a NATO megoldást jelent. Sem az EU, sem a NATO nem felel meg a magyar nemzeti érdekeknek. A magyar kormánynak új szövetségeseket kellene keresnie. Még pedig gyorsan, mert ha időben nem lépnek, bent maradnak a háborús mocsárban. Úgy mint 1914-ben, úgy mint 1941-ben! Ezt akarjuk?