„Az Európai Unió hatalmas összegű támogatást nyújt Egyiptomnak, hogy még Afrikában megfékezzék az illegális migrációt, mindeközben a frissen megalakult, Georgia Meloni vezette olasz kormány az első sikerének könyvelte el, hogy nem engedtek kikötni egy hajót, melyen 234 afrikai civil tartózkodott. Franciaország szerint Olaszország magatartása példátlan.
Múlt héten írta az Euronews is megírta, hogy október 30-án vasárnap az Európai Unió aláírt egy megállapodást Egyiptommal egy 80 millió eurós határigazgatási program első szakaszáról. Az időzítés nem véletlen: az Egyiptomból Európába irányuló migráció mértéke folyamatosan növekszik, a megállapodás célja pedig, hogy az ország határai mentén segítse Egyiptom parti- és határőrségét az illegális migráció, illetve az emberkereskedelem visszaszorításában.
Az Európai Bizottság akkor közölte, hogy Egyiptom eddig „nagyrészt biztonsági szempontból kezelte az illegális migrációt, ami egyéb olyan aspektusok rovására ment, mint a kényszermigráció, illetve a menekültek, menedékkérők helyzete.” Hangsúlyozták: a program célja, hogy fejlessze és bővítse az egyiptomi védelmi minisztérium és más kormányzati, illetve a civil társadalmi szereplők teljesítőképességét, hogy Egyiptom „jogi alapon működő, védelemorientált, és a nemek közötti egyenlőségre érzékeny megközelítést alkalmazzon a határigazgatás során.”
Szerdai közleményében az MTI azt írja, hogy a frissen alakult olasz kormány a migrációs politikája első eredményének tartja, hogy az Ocean Viking civilhajó 234 emberrel a fedélzetén távozott a szicíliai vizekről, és elindult a francia Marseilles kikötője felé.
Alessandro Porro, a norvég felségjelzésű Ocean Vikinget fenntartó SOS Mediterranée francia civil szervezet olaszországi igazgatója megerősítette a Radio 105 olasz csatornának, hogy a hajó elhagyta a szicíliai Cataniát. A hajó közel húsz napot vesztegelt a tengeren, de nem kapott kikötési engedélyt Olaszországban.
Benoit Payan, Marseilles polgármestere közölte, hogy városa számára a hajó befogadása megtiszteltetés lenne, de a döntés a párizsi kormány kezében van.
Róma üdvözölte, hogy Franciaország fontolóra vette az Ocean Viking helyzetét, és hogy Franciaország átvállal egy keveset „a migrációs vészhelyzet terhéből”, a francia belügyminisztérium és a kormány azonban közel sem volt ilyen udvarias. Bírálták az olasz kormányt, miszerint a „magatartásuk elfogadhatatlan”, amivel arra utaltak, hogy szerintük az olasz hatóságok megsértették a tengeri mentésre vonatkozó nemzetközi jogszabályokat.
Edmondo Cirielli, külügyi államtitkár erre annyit mondott egy olasz napilapnak nyilatkozva, hogy „jogsértés nem történt, és ha Franciaország minden négy-öt évben befogad egy hajót, attól semmi rendkívüli nem történik”. Hozzátette, hogy Franciaország és Spanyolország „a határokon kíméletlenül elutasítja” a migránsok belépését.
Mások kiköthettek
A Szicíliához érkezett NGO-hajók közül egyedül az Ocean Vikinget tartották vissza, a másik három hajó közül a német felségjelzésű Rise Above 89 emberrel a fedélzetén kiköthetett, miként a nemzetközi vizeken az olasz hatóságok tájékoztatása nélkül tevékenykedő Humanity 1 német, és a Geo Barents norvég felségjelzésű hajót is parthoz engedték. Előbbiről 35, utóbbiról pedig 211 embert nem engedtek leszállni, de végül az egészségügyi állapotuk romlása miatt elhagyhatták a hajót. Jelenleg a város sportcsarnokában azonosítják őket, később olaszországi menekülttáborokba szállítják őket.
Mindeközben több mint száz olyan migráns érkezett az éjszaka Lampedusára, akiknek a parti őrség segített a tengeren. Egy nő kihűlési tünetekkel életét veszítette, a sziget háromszázötven fős regisztrációs központjában nyolcszázötvenen vannak.
Év eleje óta több mint 88 ezren érkeztek az olaszországi partokra, a tavalyi év ugyanazon időszakában mért több mint 56 ezerhez képest.”
Címlap fotó: AP
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.