„Új bejegyzést tett közzé Facebook-oldalán a pécsi virológus, melyet azok figyelmébe ajánl, akik a kötelező, tömeges maszkviselési szabályok hiányában mégis a maszk mellett döntenek vagy még bizonytalanok, mit tegyenek.
Mint írja posztjában a napokban az év ismeretterjesztő tudósa díjat elnyerő Kemenesi Gábor, a mostani járványnál nagyobb bizonyíték nem is kell a maszkok hatékonyságára, hiszen még az influenzát is sikerült „leradírozni a térképről” néhány évre.
A szakember szerint a légúti fertőzések elkerüléséhez a magas szűrőkapacitással rendelkező FFP2/FFP3, KN95 maszkok használata a jó választás.
Hangsúlyozza, nagyon fontos, hogy ezeket megfelelően viseljük: jól illeszkedjen körben az orron és az arcon. Bár az arcszőrzet miatt némileg romlik a hatékonyság, ám így is nagy előnyt jelenthet a maszk, a lényeg a fertőző dózis csökkentése vagy kizárása – foglalta össze Kemenesi.
A pécsi kutató egyébként főként a zsúfolt, rossz levegőminőségű és szellőzésű terekben ajánlja a maszkviselést, a járvány felszálló és aktív időszakaiban – de nem csak a koronavírus esetében, bármilyen légúton terjedő fertőző betegségről is legyen szó!
Mit ne tegyünk a maszkunkkal?
A virológus levezette: a maszk azért hatékony, mivel a szövetrostjai által képzett hálózata mentén szűri ki a vírusokat, magyarán labirintusba szorítja az áthaladni kívánó vírusrészecskéket. Talán sokaknak eszébe juthatott a maszk külső fertőtlenítése. Ezt azonban semmiképp se tegyük, vizsgálatok szerint ugyanis az FFP/KN95 maszkok így elvesztik szűrési kapacitásukat – fejtette ki Kemenesi.”
Címlap fotó: pecsma.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.