„Némi reménysugár csillant fel Németországban, ugyanis a hétfőn közzétett adatok szerint a német termelői árak októberben két és fél év után először mutatnak csökkenő tendenciát – már amennyiben a havi szintet vizsgálják. Elképzelhető, hogy Európai legnagyobb gazdaságában a kétszámjegyű infláció a tetőpontjához közeledik.
A német szövetségi statisztikai hivatal jelentésére hivatkozva azt írja a Reuters, hogy októberben az ipari termékek termelői árai 4,2 százalékkal csökkentek, ami nagyrészt a villamosenergia és a földgáz árának csökkenése miatt történt.
A hírügynökség által megkérdezett szakértők mindössze 0,9 százalékos emelkedést prognosztizáltak, ami jó hír az Európai Központi Bank (EKB) számára, mely – miként azt az Euronews is megírta – októberben 75 bázisponttal emelte az irányadó kamatlábat. Az EKB azért döntött az emelés mellett, hogy így kezelje az ukrajnai háború következményei miatt megugró inflációt az euróövezetben.
A75 bázispontos kamatemelés azonban nem váltott ki azonnali euróerősödést, így a következő hónapokban is emelés várható, hogy az infláció mihamarabb visszatérjen a középtávú, azaz a 2 százalékos inflációs célhoz.
Ralph Solveen, a Commerzbank munkatársa szerint a német számok „reményt adnak arra, hogy a fogyasztói árak inflációs rátája is hamarosan eléri a csúcspontját.”. Solveen azonban figyelmeztet: ez közel sem azt jelenti, hogy az inflációs problémának vége. Az Ifo nevű gazdaságkutató intézet szerint rengeteg német vállalkozás van, amelyik a megugró költségeit még csak részlegesen hárította át a vásárlókra. Azt írják, hogy a vállalatok az elmúlt hónapokban a beszerzési árak emelkedésének mindössze 34 százalékét adták tovább, és hogy ez áprilisig emelkedhet 50 százalékra, ami értelemszerűen tovább emelheti a kiskereskedelmi árakat.