„Vasárnap rendezik az oroszországi anyák napját. Vlagyimir Putyin elnök olyan anyákkal találkozik azon a napon, akiknek családtagjai a seregben szolgálnak, számolt be a Vedomosztyi nevű orosz lap Kreml-forrásokra hivatkozva. A tervezett találkozó egészen pozitív fejleménynek hangozhat, de nem szabad elfelejteni, hogy az orosz rezsimről beszélünk. A találkozón kritikus résztvevők egyáltalán nem lehetnek jelen.
A Feleségek és Anyák Tanácsának vezetői meglepődtek, amikor értesültek Putyin elnök orosz anyákkal tervezett találkozójáról. Az eseményre ugyanis csoportjuk egyetlen tagját sem hívták meg. A Feleségek és Anyák Tanácsa egy alulról szerveződő szervezet, amely azokat a nőket fogja össze, akiknek családtagjai az orosz hadseregben szolgálnak.
Szelíd háborús anyák
A Feleségek és Anyák Tanácsának szervezője, Olga Tsukanova egy videóval reagált a találkozó hírére. A felvételen kifejti, hogy az elnöknek „igazi anyákkal” kellene találkoznia, nem pedig a Kreml „szelíd”, erre az alkalomra kiválasztott női bürokratáival:
„Vlagyimir Vlagyimirovics, férfi maga, vagy mi? Van elég bátorsága ahhoz, hogy a szemünkbe nézzen – nyíltan, egy olyan nőkkel való találkozón, akiket nem önnek válogattak össze. Nők, akik nincsenek a zsebében, hanem igazi anyák, akik a saját költségükön utaztak ide különböző városokból, hogy találkozzanak önnel?
Itt vagyunk, Moszkvában, és készen állunk arra, hogy találkozzunk önnel. Választ várunk öntől! Továbbra is bujkálni fog előlünk?”
Valentyina Melnikova, aki titkára az Anyák Tanácsainak Szövetségének a Verstka nevű orosz kiadványnak elmondta, hogy érdekvédelmi szervezetéből senkit sem hívtak meg az elnökkel való találkozóra.
„Ha meghívnak minket, akkor elgondolkodunk rajta. Miről beszéljünk Putyinnal? Mi egy béketeremtő szervezet vagyunk” – mondta.
Október vége óta Oroszország 15 régiójában rendeztek a katonák családtagjai tüntetéseket. Ezeken az eseményeken szeretteik Ukrajnából való hazatéréséért és a seregben szolgáló katonákkal való emberséges bánásmódért tüntettek.
Titkos felmérések
Idén november elején a Kreml által megbízott közvélemény-kutatók titkos felméréseket végeztek Oroszország több régiójában, beleértve a Távol-Keletet és a Központi Szövetségi Körzetet (amelybe Moszkva is beletartozik) is. A fókuszcsoportok demoralizált lakosságot mutattak, amely túlnyomórészt pesszimistán tekint a jövőbe. Két bennfentes forrás beszélt a Meduza hírportálnak a tanulmányok eredményeiről és arról, hogy a kutatás hogyan befolyásolhatja a rezsimnek a mozgósítás második körére vonatkozó terveit.
A Kreml által titokban megrendelt fókuszcsoportos kutatások azt mutatják, hogy az oroszok „távolról sem optimisták a jövőjüket és az országuk jövőjét illetően”.
„Ez nem egyenlő az ellenzékhez való csatlakozással vagy a különleges katonai művelet teljes elutasításával” – mondta a Meduza egyik forrása, aki a válaszadók hozzáállását „közömbösségnek és apátiának” nevezte. „Semmi sem inspirálja, semmi sem hajtja őket előre” – mondta.
Szerinte ezt a hangulatot nem lehet teljes mértékben Ukrajna katonai sikereinek tulajdonítani. Ehelyett, ha elfogadják a bizonyítékokat, a Kreml tisztviselőinek el kell ismerniük, hogy az orosz nép egyszerűen belefáradt a háborúba.
A tanulmányt és annak eredményeit ismerő források a Meduzának elmondták, hogy az orosz közvélemény gyakrabban kérdőjelezi meg a háború okait, mint korábban, annak ellenére, hogy az állami propagandisták igyekeznek elkerülhetetlennek és indokoltnak beállítani az inváziót. A közvélemény-kutatókkal beszélő válaszadók közül sokan vezették vissza a háborúhoz Oroszország jelenlegi problémáinak okait.
A Russian Field, egy moszkvai székhelyű kutatócég által november elején végzett legújabb felmérései a korábbi titkos kutatásokhoz hasonló eredményeket hoztak. A megkérdezetteknek mindössze 19 százaléka mondta azt, hogy a közeljövőben javulásra számít az életében. 29 százalékuk rosszabbodást várt, további 36 százalékuk pedig azt mondta, hogy az élete változatlan marad. A júliusi 41 százalékkel szemben a válaszadók 57 százaléka vallotta, hogy belefáradt a háborúba és abba, hogy a háborúról halljon.A kutatások alapján leginkább a mozgósítás, a szankciók miatti gazdasági nehézségek és az Instagram blokkolásáról (az oroszországi kisvállalkozások egyik legfontosabb eszköze) zavarja az embereket.
Ugyanakkor a Meduza Putyin kormányzatában dolgozó forrásai szerint nem számítanak nagyobb háborúellenes tüntetésekre Oroszországban. „Az emberek mindenhez hozzászoknak” – magyarázta egyikük. (via Meduza)”
Címlap fotó: 444.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.