„A geológusok szerint 15-20 ezer évvel ezelőtt kialakult Balatonban sosem volt állandó mennyiségű víz. A Szöllősi-Nagy András hidrológus által bemutatott tudományos eredmények szerint az antropocén klímaváltozás hatásai a Balatont sem kímélik. Nem az alacsony vízállás az igazi probléma – derül ki a qubit.hu podcastjából.
A tartós aszályok és a villámárvizeket kiváltó felhőszakadások váltakozásával jellemezhető instabil csapadékeloszlás mellett még inkább szükség van az átgondolt és integrált vízgazdálkodásra. De az biztosnak látszik, hogy az alacsonyabb vízállás egyáltalán nem veszélyezteti a tó ökológiai egyensúlyát. Sokkal inkább a gazdátlanság.
Szöllősi-Nagy szerint mindennél többet mond a Balaton elárvulásáról, hogy az egybefüggő víztestet jelenleg három önálló vízügyi igazgatóság kezeli. A hidrológus szerint a várható globális és európai melegedés mértékei mentén felvázolt optimista és pesszimista klímaforgatókönyvek egytől egyig azt sugallják, hogy „meg kell erősítsük vízrendszereink rezilienciáját, mert vége van a könnyű vízhozzáférésnek”. A többcélú integrált vízgazdálkodás és a „jó kormányzás” ugyanakkor segíthet megőrizni a tó ökoszisztémájának egészséges egységét.
Szöllősi-Nagy András Qubit Live-előadása immár videó és podcast formájában is elérhető. Nézd meg itt!
A napokban hat fontos előadást osztott, illetve oszt meg a qubit.hu a Kiszáradhat-e a Balaton? címmel rendezett szeptemberi Qubit Live #5 eseményről. Szöllősi-Nagy András hidrológus, Istvánovics Vera ökológus, Honti Márk hidrológus, Oláh Miklós szociológus, Kelemen Eszter ökológiai közgazdász és Jásdi István borász prezentációi önálló podcastok formájában is meghallgathatók.”
Címlap fotó: marcaliportal.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.