„A moszkvai védelmi minisztérium a napokban jelentette be, hogy az ukrajnai hadszíntéren egyik új fegyverüket, a 9K515 Tornádó-Sz rakéta-sorozatvetőt is bevetették.
A minisztérium egy videóban jelentette be, hogy a Tornádókat is szolgálatba állították Ukrajnában az energiainfrastruktúra ellen végrehajtott csapásokban.
[merimag_video media_type=”external_media” title=”” author=”” url=”https://youtu.be/5kxKlnOMw6A” upload=”” cover=”” controls_color=”” width=”” height=”” align=”none” block_id=”element-6389b00998f53″ _fw_coder=”aggressive” __fw_editor_shortcodes_id=”be4a1bac188389084d5632fd82dd7319″][/merimag_video]
A 9K515 Tornádó-Sz az Infostart szerint a háborúban már eddig is gyakran használt, de viszonylag régi fejlesztésű 9K48 BM–30 Szmercs rakéta-sorozatvetőnek a továbbfejlesztett változata. A Tornádót a szíriai polgárháborúban próbálták ki először éles harci körülmények közt, és a bevetése azért is változtathat a háborús felálláson,
mert ezzel a rakéta-sorozatvetővel 120 kilométeres hatótávolságban zúdíthatnak rakétazáport a célpontjaikra.
Távolról is irányítható rakéta
A Tornádó ezenkívül – az elődjével szemben – rendelkezik olyan navigációs rendszerrel is, amellyel a kilőtt rakétákat távvezérelni lehet. A lövedékeket az orosz navigációs rendszerrel, a GLONASS-szal irányíthatják, és a gyártó szerint a rakétáknak körülbelül a fele általában be is talál egy, a célpont körül felrajzolt 2-3 méteres körbe.
A 300 milliméteres rakéták többféle robbanófejjel is felszerelhetőek. Még olyan is van köztük, amelyekkel egy ejtőernyővel leereszkedő kis drónt lehet a csatatér fölé lőni, amely felderítheti az adott területet. Ezenkívül termobarikus robbanófejjel is felszerelhetőek a Tornádó-rakéták, amely bevetésétől eddig sem riadtak vissza az oroszok.
Az orosz propaganda ugyanakkor azt állítja, hogy a Tornádó felér az amerikaiak által Ukrajnának adományozott HIMARS-okkal, de hogy ez valóban így van-e, az majd a harctéren kiderül. Az sem egyértelmű egyelőre, hogy pontosan milyen mennyiségben vetették be a Tornádókat az ukrajnai fronton.
Címlap fotó: Wikipedia
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.