„A Kreml csütörtökön közölte, hogy a világnak tudnia kell az igazságot azzal kapcsolatban, hogy ki robbantotta fel az Északi Áramlat gázvezetékeket. Leszögezték: a felelősöket meg kell büntetni. Az oroszok azok után vették elő ismét a szeptemberi incidenst, hogy egy amerikai újságíró azt írta, maga Joe Biden rendelte el a gázvezeték felrobbantását.
Szerdán az Euronews is készített levonatot Seymour Hersh Pulitzer-díjas oknyomozó újságíró cikkéből, melyben azt írta, hogy az amerikai haditengerészet búvárai 2022 júniusában több robbanószerkezetet helyeztek el az Északi Áramlat 2 gázvezeték alatt, és hogy három hónappal később ők robbantották fel a vezetéket.
A Reuters emlékeztet: szeptember 26-án az Északi Áramlat csővezetékein hirtelen nyomáscsökkenést regisztráltak, a szeizmológusok pedig robbanásokat észleltek. Az incidens találgatások és összeesküvés-elméletek özönét indította el. A robbantással meggyanúsították Oroszországot, az Egyesült Államokat, sőt: az oroszok külön az Egyesült Királyságot is.
Hersh egy, az akciót közelről ismerő forrásra hivatkozva írta, hogy Joe Biden amerikai elnök maga hagyta jóvá az akciót, de az újságíró állítását a CIA és a Fehér Ház is cáfolta. Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő szerint azonban nagyobb figyelmet igényel Hersh cikke, és meglepte, hogy a nyugati média nem foglalkozott részletesebben az üggyel. „A világnak ki kell derítenie az igazságot arról, hogy ki rendelte el a szabotázsakciót” – közölte Peszkov újságírókkal, és hozzátette, hogy ez egy veszélyes akció volt, és hogy aki megtette, ismét megteheti. Peszkov nyílt nemzetközi vizsgálatot sürgetett, és kihangsúlyozta, hogy a felelősöket meg kell találni, és meg meg kell büntetni.
Oroszország ősz óta többször is azt állította, hogy a Nyugat áll az Északi Áramlat 1 és 2 vezetékeket érintő robbantás mögött, de állításait sosem támasztotta alá bizonyítékokkal. Hersh cikkének megjelenése óta viszont több magas rangú orosz politikus szólalt meg az ügyben: Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes például azt mondta, hogy amennyiben igaz a hír, annak lesznek következményei Washington számára, Vjacseszlav Volodin, az orosz parlament alsóházának elnöke pedig közölte, hogy a cikk egy nemzetközi vizsgálat alapját kellene képezze, és hogy
Ezen túl megjegyezte, hogy az Egyesült Államoknak „kártérítést kellene fizetnie a terrortámadás által érintett országoknak.”
A cikk
Hersh egy, a műveleti terveket közvetlenül ismerő forrásra hivatkozva írta, hogy tavaly júniusban, a széles nyilvánosságot kapó BALTOPS 22-re keresztelt NATO-gyakorlat fedezékében az amerikai haditengerészet búvárai elhelyezték azokat a távirányítású robbanószerkezeteket, melyek három hónappal később a négy Északi Áramlat vezetékből hármat megsemmisítettek. Hersh azt írta, hogy a döntést maga Joe Biden amerikai elnök hozta meg, és hogy közel kilenc hónapon keresztül folytatott megbeszéléséket magas rangú, kifejezetten a nemzetbiztonsággal foglalkozó kormányzati tisztviselőkkel, köztük Antony Blinken külügyminiszterrel és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadóval. Hersh szerint több forgatókönyv is létezett a robbantással kapcsolatban, például azt is fontolgatták, hogy repülőgépről dobjanak le egy detonátorral ellátott bombát, de végül a búvárokkal lefolytatott akció mellett döntöttek.
Hersh megjegyzi, hogy az amerikai haditengerészet floridai Panama Cityben található állomásán évtizedek óta képeznek ki mélytengeri búvárokat, akik képesek C4-es robbanóanyagokat a mélybe juttatni.
A robbantással kapcsolatban hangsúlyozza, hogy nem az volt a kérdés, hogy végrehajtsák-e az akciót, hanem az, hogy miként hajtsák úgy végre, hogy ne hagyjanak nyomot maguk után.
Hersh kereste a CIA és a Fehér Ház tisztviselőit, de mindkét helyen tagadták, hogy bármi közük lett volna az Északi Áramlat felrobbantásához.”
Címlap fotó: © Fotó: AP
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.