„Országos szükségállapotot hirdettek Új-Zélandon a Gabrielle ciklon miatt. A vihar jelentős pusztítást végzett az ország északi szigetén, több ezer embert kellett kitelepíteni és százezreknél ment el az áram.
Chris Hipkins új-zélandi kormányfő példátlannak nevezte a történteket, majd később úgy fogalmazott, hogy az ország az évszázad legsúlyosabb viharával néz szembe, és hasonló pusztítással a mostani generáció még soha nem találkozott.
A klímaváltozásért felelős miniszter egyértelműen a globális felmelegedést tette felelőssé a vihar súlyosságáért. James Shaw a parlamentben arra panaszkodott, hogy évtizedekig azon ment a vita, hogy a klímaváltozás valós-e, az emberiség elvesztegetett rengeteg időt, de most már nem dughatjuk a homokba a fejünket.
„Hét éve élek itt, de azóta még hasonló sem történt. Minden képzeletet felülmúlt. Sokat dörgött és villámlott, borzalmas volt. A pusztítás láttán az embernek sírni támad kedve. Nagyon szomorú a helyzet” – mondta egy helyi nő.
Az ország északkeleti részén egyes településeket a földcsuszamlások és a villámárvizek teljesen elvágtak a külvilágtól.
„Napierbe mentünk, hogy ránézzünk néhány ingatlanra, mert attól tartottunk, hogy elöntötte őket a víz. Aztán láttuk, hogy a juhok beszorultak, több meg is fulladt. A rendőröket nem tudtuk elérni, úgyhogy mi hoztuk ki őket” – mesélte egy férfi.
A rendkívüli időjárás a mentési munkálatokat is megnehezíti. Egy tűzoltó kritikus állapotban van, egy másik pedig eltűnt, miután egy földcsuszamlás elpusztította azt a házat, amelyben épp dolgoztak. Új-Zéland történetében mindössze harmadszor hirdettek országos szükségállapotot.”
Címlap fotó: © Warren Buckland/NZME via AP
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.