„A belga hatóságok kiszélesítették a Katargate néven elhíresült, korrupcióról és befolyásszerzésről szóló, EP-képviselők ellen indított vizsgálatot – tudta meg a Politico.
A lap megszerezte az Andrea Cozzolino olasz EP-képviselőre kiadott elfogatóparancsot, amiből kiderül, hogy a belga ügyészek Maria Arena és Alessandra Moretti szocialista képviselőkre is kiterjesztették a nyomozást.
Cozzolinót a múlt héten tartóztatták le korrupció, pénzmosás és bűnszervezetben való részvétel vádjával. Az elfogatóparancsot február 10-én adta ki Michel Claise belga nyomozási bíró – írja a Politico.
A szintén az S&D frakcióhoz tartozó Cozzolino a Magreb országokkal fenntartott kapcsolatokért felelős delegációt vezette. Ide tartozott Marokkó is, amely a feltételezések szerint érintett a botrányban. A képviselő mentelmi jogát – a belga Marc Tarabelláéval együtt – január végén függesztette fel az Európai Parlament.
Maria Arena belga EP-képviselő a Parlament emberi jogi albizottságának befolyásos elnöke volt egészen januári lemondásáig. Ő azért került reflektorfénybe, mert katari útját nem jelentette le az Európai Parlament felé. Maria Arena szerint adminisztrációs hibáról volt szó, amit az asszisztense követett el. Ellene eddig nem indult jogi eljárás.
A Katargate ügyben jelenleg négy ember ül börtönben, köztük az egykori olasz EP-képviselő, Pier Antonio Panzeri, Francesco Giorgi, Panzeri volt összekötője és tolmácsa, valamint Giorgi élettársa, a legismertebb vádlott, Eva Kaili, az EP volt alelnöke.
A Politico által idézett dokumentum szerint Arena és Moretti egy „quadrumvirátus” tagjai voltak Cozzolinóval és Tarabellával együtt, akit szintén letartóztattak a múlt héten. Az elfogatóparancs megerősíti, hogy az Európai Parlamentben működő hálózat feltételezett vezetője Panzeri volt, aki vádalkut kötött a belga ügyészekkel.
Az Európai Parlamentet megrázó botrány lényege, hogy a belga hatóságok gyanúja szerint politikai döntések befolyásolására egyes képviselők pénzt fogadtak el Katartól és Marokkótól. A rendőrök tavaly év végén eddig összesen 1,5 millió euró készpénzt foglaltak le.
Az azóta eltelt időszakban „a jogállamisági és korrupcióellenes kérdésekben gyakran nagyképűen fellépő intézmény az önvizsgálat időszakán ment keresztül”, miközben vezetői megpróbáltak elhatárolódni az érintettektől és reformokat hozni – írja a Politico.”
Címlap fotó: © AP Photo/Jean-Francois Badias
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.