„Egyes elemzők szerint egy év után az ukrajnai háború potenciálisan a döntő szakaszába léphet. Vannak, akik úgy vélik, hogy az elmúlt hónapok intenzív harcait követően mindkét fél nagyobb dobásra készül.
A Royal United Services Institute (RUSI) brit védelmi és biztonsági agytröszt tudományos főmunkatársa, Justin Bronk szerint a következő orosz offenzíva célja az lehet, hogy megakadályozza, hogy Ukrajna képes legyen újra ellentámadásba lendülni. Sok múlik tehát azon, hogy Ukrajnának mennyi tartalékát kell harcba vetnie, illetve, hogy az orosz offenzíva megállítása mekkora veszteségekbe kerül.
A szemben álló felek versenyt futnak az idővel. A fő kérdés, hogy Ukrajna megkapja-e az ígért nyugati harci eszközöket, Oroszország pedig tud-e sikeresen új csapatokat mozgósítani, feltölteni a készleteit, és pótolni az elvesztett tankokat.
Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsának orosz és európai ügyekre szakosodott tisztviselője szerint a háború elhúzódását valószínűsíti Vlagyimir Putyin orosz elnök eltökéltsége. Fiona Hill úgy látja, hogy Putyint az eddigi veszteségek nem tántorították el.
Sokakban felmerül, hogy Putyin eltökéltsége vezethet-e világméretű katasztrófához: azaz ahhoz, hogy a háborúban nukleáris fegyvert is bevessenek. Putyin már célzott erre, de mennyire reális a veszélye ennek?
Justin Bronk úgy látja, hogy valójában semmilyen gyakorlati haszna nem lenne nukleáris fegyver bevetésének. Többek közt, mert azzal Oroszország az egész világgal szembe kerülne, ami aligha lehet a célja.
A legjobb forgatókönyv a jövőre nézve nyilván a béke lenne, Oroszország és Ukrajna azonban elutasítja egymás rendezési feltételeit. Diplomáciai megoldás helyett jelenleg mindkét fél a területek feletti hatalom megszerzésére, illetve megtartására koncentrál.”
Címlap fotó: © Pavlo Pahomenko/MTI/MTI
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.