„Csütörtök hajnalban rakétákat lőttek ki a Gázai övezetből Izraelre, miután 11 palesztin meghalt és több mint 90 megsebesült az izraeli erők szerdai támadásában a fegyveres palesztinok erőközpontjának számító Nablusz városa ellen. Az izraeliek csütörtökön válaszul szintén rakétát lőttek ki a gázai-övezetre.
Palesztinok hat rakétát lőttek ki a Gázai övezetből Izrael déli része felé – közölte az izraeli hadsereg csütörtökön. A légvédelem öt rakétát fogott el, melyek Askelon és Szderót városa felé tartottak. Egy rakéta a nyílt mezőn ért földet. Izraeli repülőgépek ezután Gáza északi és középső részén több célpontra mértek csapást, áldozatokról és sérültekről nem érkezett hír.
Nabluszban az izraeli hadsereg szokatlan módon fényes nappal hajtott végre rajtaütésszerű letartóztatási akciót szerdán, amely a palesztinok fegyveres ellenállása miatt az elmúlt év egyik legvéresebb tűzpárbajába torkollott, és növelte a további vérontások kialakulásának valószínűségét.
Saját apja volt az áldozat
Az egészségügyi hatóságok szerint a 11 palesztin halott között van egy 72 éves és egy 61 éves férfi, valamint egy 16 éves fiú is. Több hírügynökség is kiemelte azt a jelenetet, amikor egy túlterhelt mentőorvos éppen halottnak nyilvánította az egyik lelőtt palesztin férfit, majd ezután döbbent rá, hogy a holttest az édesapjáé.
Egy másik helyszínen egy amatőr videófelvételen két, láthatóan fegyvertelen palesztin férfit lőnek le, amint egy utcán futva menekülnek.
A négyórás fegyveres akció nyomán jelentős károk keletkeztek a több évszázados nabluszi piactéren is.
A nabluszi összecsapást követően készültségbe helyezték az izraeli hadsereget, a gázai Hamasz bejelentette, hogy kezd „elfogyni a türelme”, az Iszlám Dzsihád terrorszervezet pedig bosszút és megtorlást esküdött.
Izrael az elmúlt időszakban egyre több és egyre intenzívebb rajtaütésszerű letartóztatási akciót hajtott végre Ciszjordániában a körözött palesztin fegyveresekkel szemben, miután azok tavaly tavasszal több halálos támadást is végrehajtottak Izraelben. Az izraeli hadsereg tájékoztatása szerint szerdán azért léptek be a Ciszjordánia kereskedelmi központjának számító Nablusz városába, hogy letartóztassanak három palesztint, akik a gyanú szerint korábban fegyveres támadásokban vettek részt. Az első számú gyanúsítottat egy izraeli katona tavaly őszi meggyilkolása miatt körözték.
A rajtaütésszerű letartóztatásokat az izraeliek általában éjszaka hajtják végre, igyekezve minimalizálni a lehetséges polgári áldozatok számát. Ám az izraeli katonáknak ezúttal gyorsan kellett cselekedniük, mert az izraeli hírszerzés egy friss információ alapján a három körözött palesztin férfi nyomára akadt egy lakóépületben lévő búvóhelyen – magyarázta Richard Hecht alezredes, az izraeli hadsereg szóvivője.
Hecht szerint az izraeli erők körülvették az épületet, és megadásra szólították fel a férfiakat, de azok ehelyett tüzet nyitottak a katonákra. Az egyik palesztin fegyveres éppen megpróbált elmenekülni az épületből, amikor agyonlőtték. Ezt követően az izraeli hadsereg rakétákat lőtt ki a házra, amely összeomlott, és megölte a másik két palesztint.
Az izraeli tisztségviselők „fűnyíróelvről” beszélnek a letartóztatási hullámmal kapcsolatban, melyekre azért van szükség szerintük, mert szeretnék elkerülni, hogy a mostani nehéz helyzet ne forduljon még válságosabbra.
A nemzetközi közösség az erőszakhullám erősödésétől tart
Az akció után New Yorkban António Guterres ENSZ-főtitkár annak az aggodalmának adott hangot, hogy a „palesztin megszállt területeken kialakult helyzet évek óta most a leginkább robbanásveszélyes”.
Az Európai Bizottság közleményében mindkét felet arra szólította fel, hogy nyissanak utat, amely a feszültségek csökkentéséhez és a nyugalomhoz való visszatéréshez vezethet.
Franciaország „minden érintett felet arra szólított fel, hogy tartózkodjanak minden olyan cselekedettől, amely tovább fokozhatja az erőszakhullámot”, az Egyesült Államok kormánya pedig közleményben jelezte: „mélységesen aggódik” a ciszjordániai erőszak mértékének növekedése miatt.
Az Arab Liga elítélte a „rettenetes bűncselekményt”, míg a jordániai diplomácia nyugalomra szólított fel, hozzátéve, hogy „intenzíven dolgozunk minden érintett féllel ennek elérésén”.”
Címlap fotó: © Fatima Shbair/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.