„170 éve született Csontváry Kosztka Tivadar – a jubileumra az életművet átfogó közös kiállítással készül a festőgéniusz alkotásait legnagyobb számban őrző két közgyűjtemény, a Szépművészeti Múzeum és a Janus Pannonius Múzeum. A 40 művet felvonultató tárlat áprilisban nyílik meg Budapesten, majd augusztusban érkezik „haza”, Pécsre, az idén 50 éves Csontváry Múzeumba. Így tisztelegnek a magyar festészet történetének egyik legeredetibb és legismertebb művésze előtt.
A Szépművészeti Múzeumban utoljára 60 évvel ezelőtt, 1963-ban nyílt kiállítás Csontváry műveiből, Pécsen pedig a Csontváry Múzeumban látható alkotások első alkalommal egészülnek ki a fővárosban őrzött darabokkal. A két intézmény egyesített gyűjteményének köszönhetően együtt csodálhatjuk meg Csontváry híres Önarcképét és Magányos cédrusát, a nagyméretű Taorminai görög színház romjai című alkotást és a Nagy Tarpatak a Tátrában nevet viselő festményt, ahogy a Zarándoklás a cédrusokhoz Libanonban és a Jajcei vízesés című műveket is – tájékoztatta lapunkat a Janus Pannonius Múzeum.
Ráadásul – mint írják – amíg a pécsi múzeum Csontváry művei a fővárosban vendégeskednek, a két intézmény együttműködésének köszönhetően egy Toulouse-Lautrec alkotásaiból válogatott kiállítást láthatnak a Janus Pannonius Múzeumban. A Szépművészeti gyűjteményében őrzött gazdag anyagból 2014-ben, a mester születésének 150. évfordulóján nyílt tárlat Budapesten, amelynek több mint százezer látogatója volt, de az elmúlt években nagy sikerrel mutatkozott be a különleges kollekció Rómában és Pekingben is.
A KÖZÖS KIÁLLÍTÁSOK UTÁN A PÉCSI CSONTVÁRY MÚZEUM MEGSZÉPÜLVE, A KORÁBBI TÁRLATTAL VÁRJA LÁTOGATÓIT.„
Címlap fotó: pecsma.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.