„Szigorú bevándorlási törvénytervezetet terjesztett a brit parlament elé a belügyminiszter. Ha elfogadják, a kísérő nélkül érkező gyermekek és az egészségügyi szempontból veszélyeztetettek kivételével az illegálisan érkező menekülőket 28 nap elteltével kitoloncolhatják a hatóságok. Kvótát vezetnének be a törvényesen menedéket kérők számára is.
Suella Braverman brit belügyminiszter felhívta az alsóházi képviselők figyelmét, hogy a fejlett országoknak soha nem látott mértékű bevándorlási hullámmal kell megbirkózniuk a következő években, miközben a problémát már most sem képesek kezelni a befogadó országok.
A törvényjavaslat bírálói, köztük az ellenzék és a civil szervezetek szerint a terv etikátlan, és a brit kormány rosszul közelíti meg a kérdést.
Nick Beales, az essexi és londoni menekültügyi civil szervezet aktivistája szerint a brit kormánynak arra kell összpontosítania, hogy megteremtse a menedékkérés biztonságos módját. Jelenleg az embercsempészek által működtetett éltveszélyes útvonalakon érkezik számos olyan ember, akik a jelenlegi szabályozás szerint menekültstátuszt kaphatnak az Egyesült Királyságban.
A kormány álláspontját hangoztatva a brit belügyminiszter azzal hárította el a bírálatokat, hogy akik csónakokkal érkeznek, azok előzőleg már több olyan biztonságos országot érintettek, ahol menedékjogot kérhettek volna. 2018 óta hozzávetőleg 85 ezren, közülük csak tavaly 45 ezren keltek át illegálisan a kontinensről csónakokkal.
Suella Braverman hangsúlyozta, hogy Nagy-Britannia mindig készen állt a valóban segítségre szorulók befogadására. Az elmúlt öt évben csaknem 500 ezren leltek menedékre Nagy-Britanniában, közülük 160 ezren Ukrajnából érkeztek.
A brit belügyminiszter szerint az illegális bevándorlás nem szűnik meg addig, amíg London nem hozza a világ tudomására, hogy akik törvénysértő módon lépik át a brit határt, azokat a hatóságok őrizetbe veszik, és rövid időn belül kitoloncolják.
A törvénytervezet maximálja, hogy Nagy-Britanniában hány menekült telepedhet le azok közül, akik biztonságos és törvényes úton érkeznek.
A készülő törvény alapján ugyanakkor azoknak, akik illegálisan érkeznek Nagy-Britanniába, véglegesen megtiltják, hogy valaha is visszatérjenek, menedékjogi kérelmük pedig automatikusan, külön elbírálás nélkül érvénytelennek minősül.
Ha az illegális bevándorlók hazája biztonságos országnak számít, akkor oda kell visszatérniük, ha nem, akkor más, biztonságos országba kell menniük.
A tervezet külön megemlíti a biztonságos áttelepítési célországok között a közép-afrikai Ruandát, amelynek kormányával London nemrég megállapodást kötött a Nagy-Britanniából kitoloncolt illegális bevándorlók befogadásáról.”
Címlap fotó: © Gareth Fuller/PA
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.