„Hamarosan megindíthatják az ellentámadást az ukrán erők, miután Oroszország hosszú ideje képtelen teljesen elfoglalni Bahmutot.
Olekszandr Szirszkij, az ukrán szárazföldi erők parancsnokának kijelentése az eddigi legerősebb jelzés volt Kijev részéről arra vonatkozóan, hogy közel áll a taktikaváltáshoz.
„Az orosz Wagner-zsoldosok, akik Bahmutot próbálják elfoglalni a háború leghosszabb és legvéresebb csatájában, sokat veszítettek erejükből” – írta Szirszkij Telegram-profilján.
Hozzátette, hogy hamarosan élni fognak ezzel a lehetőséggel, ahogyan korábban Kijev, Harkiv, Balaklija és Kupjanszk esetében is tették, felsorolva a tavalyi ukrán ellentámadásokat, amelyek fordulópontot jelentettek, és amelyekben nagy területeket szereztek vissza.
Kijev régóta hangoztatja, hogy Bahmutnál jelentős ellentámadást tervez az újonnan érkező nyugati fegyverek felhasználásával.
Sok áldozat, minimális haszon
A kelet-ukrajnai Bahmut körül zajló heves harcok azt mutatják, hogy Oroszország hajlandó több ezer katonát bevetni, sok áldozatot elszenvedni a minimális haszon érdekében – mondta a NATO főtitkára a Guardiannak adott interjújában.
Jens Stoltenberg szerint Putyin nem tervez azonnali békét, ezért a Nyugatnak fel kell készülnie arra, hogy még hosszú ideig segítséget nyújtson Kijevnek.
A főtitkár szeretné elérni a szövetség következő, vilniusi csúcstalálkozójáig, hogy a NATO-tagok megegyezzenek, és legalább GDP-jük 2 százalékát költsék védelemre.
Arról is beszélt, hogy Ukrajna jelenleg napi 4-7000 tüzérségi lövedéket használ, szemben a 20 000 darabos orosz mennyiséggel. Ez meghaladja a nyugati gyártási kapacitást, az új szerződések azonban változtatnak a kialakult helyzeten.
Nem garantált a biztonság
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója tegnap ismételten felszólította a háborús feleket, hogy tegyenek meg mindent a zaporizzsjai atomerőmű biztonságos működéséért.
Az orosz ellenőrzés alatt létesítmény nukleáris biztonsága jelenleg nem garantált, mivel az erőművön kívülről, vezetéken keresztül jut áramhoz, amíg az eredeti, harcokban megsérült vezetéket javítják.
Ha megszűnne az áramellátás, akkor kénytelenek lennének utolsó megoldásként dízelgenerátorokkal biztosítani a reaktormag hűtését, illetve más, kritikus fontosságú teendőket ellátni. A főigazgató emellett arról is beszélt, hogy az erőmű munkatársai annak tavaly márciusi elfoglalása óta óriás pszichikai nyomást élnek át.”
Címlap fotó: © Technológia: Euronews
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.