„A német gazdaság vezetői bírálták, hogy az EU vezető gazdasága napokon belül elköszön a klímabarát atomenergiától. Az Ipari és Kereskedelmi Kamara, valamint az Energia- és Vízgazdálkodási Szövetség vezetői elsősorban a német ellátásbiztonság, az emelkedő energiaárak és a szén nagyobb szerepe miatt fejezték ki aggodalmukat.
Korábbi ígéretéhez híven – és egy koalíciós alkunak megfelelően – Németország szombaton leállítja három megmaradt atomerőművét. A kérdés megosztotta a kormányt, a zöldek a határozott leállás, a liberális FDP az erőművek további működtetése mellett voksolt.
2011-ben, a cunami okozta fukusimai balesetre hivatkozva még Angela Merkel kormánya határozott úgy, hogy 2022. december 31-ig megszünteti az atomenergia használatát, de az ukrajnai háború miatt keletkező európai energiaválságra tekintettel Olaf Scholz kancellár koalíciós kormánya az ideiglenes folytatás mellett döntött.
A három megmaradt atomerőmű, Emsland, Isar 2 és Neckarwestheim 2 jelenleg a német áramigény 5 százalékát termeli meg, ezzel együtt kérdéses, hogy Robert Habeck zöld gazdasági miniszter teljesíteni tudja–e ígéretét: mind mondta, a gáztárolók magas töltöttségi szintje, az új cseppfolyósgáz-terminálok és a megújuló energiák biztosítani tudják az energiaellátást.
Valójában nagyrészt nagyobb arányú szénenergia és francia import atomenergia segíthet a kieső energia pótlásában – mondta a Bild c. lapnak André Thess professzor, aki szerint így természetesen „piszkosabb” lesz a német áram, megnő egy kilowattóra villamos energia CO2-lábnyoma.
A Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) elnöke az ellátási gondokra és növekvő energiaárakra figyelmeztetett. „Az alacsonyabb gázárak ellenére a legtöbb vállalkozás számára az energiaköltségek továbbra is magasak” – mondta Peter Adrian, aki szerint ugyanakkor Németország „még nincs túl a nehezén”, ami az ellátás biztonságát illeti.
„Az energiaellátás kiesésének vagy korlátozásának eddig ismeretlen kockázata Németországban olyan helyzeti hátrányt jelent, amelyet egy iparosodott országban semmi sem ellensúlyozhat” – figyelmeztetett Adrian. Mint mondta, a német gazdaság nagy része a még működő atomerőművek működésének fenntartására támaszkodna a válság végéig.
A Német Energia- és Vízipari Szövetség (BDEW) pedig a szén-dioxid-kibocsátás növekedésére figyelmeztetett az atomerőművek végleges leállításával. Az utolsó három megmaradt atomerőmű leállítása növeli a szénerőművek hosszabb üzemidejének veszélyét – mondta Kerstin Andreae, a BDEW igazgatótanácsának elnöke.
Élesen bírálta a lépést az ellenzéki CDU/CSU is. Jens Spahn frakcióvezető–helyettes „egy fekete napról” beszélt a németországi klímavédelem számára, és Habecket bírálva közölte: „Ez a zöld klímaminiszter inkább a klímagyilkos szénerőműveket tartja üzemben, mint a klímasemleges erőműveket”.”
Címlap fotó: © AP/Armin Weigel/dpa
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.