„Szombat éjjel leállt az utolsó három aktív atomerőmű Németországban. Münchenben ezrek ünnepelték azok egyike, a várostól 70 kilométerre délre lévő, Isar 2 bezárását.
Az atomerőműveknek már tavaly év végén le kellett volna állniuk, de a leállítást elhalasztották az ukrajnai háború okozta energiaválság miatt.
München polgármestere támogatta a halasztást, de a hétvégi leállítást üdvözölte.
Dieter Reiter kijelentette; “a jövőt nem atomenergiának hívják. A jövő neve a megújuló energiák. Ez lesz a mi jövőnk. Mi itt Münchenben, 2008 óta tulajdonképpen csak a megújuló energiák bővítésére koncentrálunk.”
A YouGov németországi felmérése szerint a megkérdezettek 65 százaléka azt szeretné, ha az atomerőművek tovább működnének, de a többség úgy véli, előbb-utóbb le kell állítani azokat.
A leállítás ellenzői szerint az atomerőművek alacsonyabb károsanyag-kibocsátású energiaforrást biztosítanak.
Németország tavaly – hogy leváljon az orosz gázról – növelte a szén felhasználását.
Tudósítónk, Kristina Jovanovski szerint “a leállítások támogatói és kritikusai is azt mondják, hogy a megújuló energiának nagyobb szerepet kell játszania Németország jövőjében. De míg északon hasznosítható a szélenergia van, addig délen hiányzik az infrastruktúra, hogy azt ide hozzák. Márpedig Németország számos nagy energiaigényű iparága itt található.”
Németország energiatermelésének több mint 40 százaléka megújuló forrásokból származik. A Greenpeace szerint a tiszta energiát hasznosító technológiák fejlődése gyorsabb, mint ahogy azt a kormányok várták.
A szervezet bajor irodájának vezetője úgy véli, “ha nagyobb lett volna a politikai akarat a fejlesztésre, a megújuló energiák valódi támogatására, akkor sokkal gyorsabban és sokkal messzebbre jutottunk volna, mint ahol most tartunk.”
A koalíciós szövetségi kormányt vezető szociáldemokraták azt mondják, hogy elkötelezettek a tisztább energia mellett. De a szabaddemokraták, akik szintén a koalíció tagjai, az erőművek leállítása ellen léptek fel.
A környezetvédők attól tartanak, hogy a “belharc” miatt megfeneklik az előrehaladás. Ők azt szeretnék, ha a politikusok a klímaváltozás elleni küzdelemre koncentrálnának.
„Ez nem csak a fiatalok problémája, hanem mindenkié. Az időseké is – véli az egyik aktivista. “Persze különösen a fiatal generációt ériti – ők érzik ezt egyre inkább a bőrükön.””
Címlap fotó: © Markus Schreiber/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.