„Csütörtökön váratlanul az ukrán fővárosba érkezett Jens Stoltenberg. A NATO főtitkárának ez az első kijevi útja Oroszország ukrajnai agressziója óta. Közben a jelek szerint délen kezdődött meg az ukránok régen beharangozott ellentámadása, intenzív csapásokkal és új frontok nyitásával.
A NATO főtitkárának biztonsági okokból titkos a kijevi programja, egyelőre annyit tudni, hogy látogatását a belvárosi Szent Mihály kolostor külső falánál kezdte, ahol tisztelgett az elesett ukrán katonák előtt.
Stoltenberg az orosz agressziós háború kezdete óta támogatja Ukrajnát, és folyamatosan sürgeti az ukrán fegyveres erőknek történő újabb fegyverszállításokat.
A keleti tagállamok legutóbbi varsói csúcstalálkozóján a norvég politikus kijelentette: „Nem engedhetjük meg, hogy Oroszország továbbra is aláássa az európai biztonságot”. Hangsúlyozta, hogy az „orosz agresszió körforgását meg kell törni, a történelem nem ismétlődhet meg”.
Közben Hanna Maliar ukrán védelmi miniszterhelyettes hivatalosan is bejelentette, hogy megkezdődött a régóta beharangozott ukrán ellenoffenzíva, éspedig a déli fronton, ahol állítólag intenzívebbé váltak a támadásaik, sőt új frontokat is nyitottak. Állításaik szerint a megnövekedett nyomás hatására az oroszok „elkezdték elveszíteni pozícióikat, a megszálló hatóságok pedig hirtelen megkezdték az evakuálást a front előtti településekről.”
Maliar úgy fogalmazott, hogy az ellentámadás egy hosszú folyamat, csak a tetőpontja zajlik majd gyorsan, azt viszont senki sem tudja megjósolni, hogy ez mikor következik be, mivel ez a terep körülményeitől függ. Egy nappal előtte az ukrán tévében azt mondta, a tervezett ellentámadás
Az ukrán hadsereg tavaly szeptemberben már egyszer sikeres ellentámadást folytatott Harkiv régióban, Herszon városát pedig ezután, 2022 novemberében szabadították fel nyolc hónapos megszállás után.
Egy nappal a kijevi bejelentés előtt egy magas rangú védelmi tisztviselő szerint Ukrajna valószínűsíthetően fenyegető tavaszi ellentámadása mögött meghúzódó stratégiákat állítólag a színfalak mögött „összetett” módon mérlegelik.
A katonai stratégák mind Ukrajnának, mind Oroszországnak azt jósolták, hogy további agressziót sugároz majd a háború első hosszú telét követően, a talajviszonyok és a rendelkezésre álló személyzet függvényében. Oroszország állítólag már megkezdte védelmi hálózatának megerősítését Ukrajna déli Zaporizzsja régiójában, felkészülve a támadásokra.
Azt a brit hírszerzés is megerősítette, hogy az orosz hadsereg átrendezi sorait a megszállt ukrajnai területeken. Csütörtöki helyzetjelentésükben erre utaló jelnek tekintik a Kreml legutóbbi közleményét Vlagyimir Putyin közelmúltbeli látogatásáról a Dnyipro folyónál lévő harcoló csapatoknál. Ezeknek a csapatoknak a nagyobb egységként való megjelölése újdonság – közölte a brit védelmi minisztérium.
London szerint az a tény, hogy most létezik egy új, Dnyipro nevű harci egység, azt jelzi, hogy a hadsereg átrendeződött, éspedig valószínűleg a súlyos veszteségek nyomán. A Dnyiprónál lévő csapatok valószínűleg a megszállt terület déli részének védelmét kapták feladatul.”
Címlap fotó: © AP/Ukrainian Presidential Press Office
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.