„Egy ukrán helytörténeti múzeumot ért rakétatámadás során két ember meghalt és másik tíz megsérült nem sokkal azután, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter levezényelte az ENSZ Biztonsági Tanácsában a „Nemzetközi béke és biztonság fenntartása” néven futó ülést. Háborús híreink.
Rakétával támadtak egy ukrán múzeumot az oroszok
„Egy ember meghalt és tíz másik megsebesült a Harkiv megyei Kupjanszkban, miután rakétatámadás érte a helytörténeti múzeumot” – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Telegramon. Hozzátette, hogy az agresszor mindent megtesz, hogy totálisan elpusztítsa Ukrajnát, az ukrán népet, annak kultúráját és történelmét. „Barbár módon gyilkolják az ukránokat, amire reagálnunk kell” – közölte Zelenszkij, és részvétét fejezte ki a hozzátartozóknak.
Zelenszkij bejelentésekor még csak egy halottról lehetett tudni, később kiderült, hogy egy, a romok alatt rekedt nő is életét vesztette a támadás következményében. Jelentések szerint mások is lehetnek még a romok alatt.
Anton Gerascsenko ukrán belügyminiszteri tanácsadó a Twitteren osztott meg egy videót, mely állítólag a támadást követően készült a helyszínen.
Az ENSZ BT ülésén nyugati diplomaták álltak bele Lavrovba
Szergej Lavrov vezette az ENSZ Biztonsági Tanácsának hétfői ülését, ahol a nyugati diplomaták közül többen bírálták az orosz inváziót. Az ENSZ BT-t havi rotációban elnököli egy-egy tagország, áprilisban éppen Oroszország volt soron, Ukrajna pedig még márciusban kérte a többi tagországot, hogy akadályozzák meg az elnökséget. Emlékeztetőül: Oroszország legutóbb 2022 februárjában volt az ENSZ BT elnöke, azaz abban a hónapban, melynek 24-ik napján lerohanta Ukrajnát.
Lavrov hétfőn a „Nemzetközi béke és biztonság fenntartása” című ülést vezette, az ülésen az USA, Nagy-Britannia és Svájc ENSZ-nagykövetei is elítélték Oroszország ukrajnai invázióját. Linda Thomas-Greenfield amerikai ENSZ-nagykövet egyenesen Lavrovnak címezve közölte, hogy „miközben itt ülünk, aközben az orosz haderő tagjai civileket ölnek és sebesítenek meg Ukrajnában, és már készülnek a következő háborús bűncselekményre.”
Az orosz diplomatákat már számos nemzetközi konferenciáról kizárták az ukrajnai invázió kezdete óta, az ENSZ BT-ben azonban maradhattak. A BT a béke fenntartásáért felelős nemzetközi testület, melyben az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, az Egyesült Királyság és Franciaország képviselteti magát állandó jelleggel, a többi tíz tagot két éves periódusokra választják. Oroszország állandó tagsága egyben azt jelenti, hogy megvétózhatja a testület határozatait.
Megérkeztek a frontra az új orosz harckocsik
A RIA Novosztyi orosz hírügynökségre hivatkozva írja a Reuters, hogy Oroszország már használja a harctéren a T-14 Armata tankokat, de egyelőre csak az ukrán állásokat lövik a harckocsikkal, közvetlen támadó művelet során még nem vetették be őket. A harckocsikat az orosz jelentések szerint extra oldalsó védelemmel szerelték fel, személyzetüket pedig ukrajnai bázisokon képezték ki.
A brit védelmi minisztérium már év elején írt arról, hogy Oroszország néhány új T-14 Armata tankot küldhet a frontra. A T-14-eseket a 2010-es évek elején kezdték fejleszteni Oroszországban, a későbbi gyártás viszont akadozott. A típus nagyobb és nehezebb más típusú orosz harckocsikhoz képest, és felszereltségében is eltér, ezért logisztikai szempontból is nehezebb bevetni a fronton. A brit minisztérium szerint a T-14-esek jelenléte inkább propagandacélokra alkalmas, mint valós harcra, és megjegyzik: jó, ha tíz darabot gyártottak belőle a 2015-ben megrendelt 2.300 darabból. A Reuters megjegyzi: ezek a harckocsik akár 80 km/órával képesek haladni.”
Címlap fotó: © Fotó: AP
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.