„A belső oldalon idézett közleményt olvastam ma reggel a Facebookon. Gyanús volt a dolog mert tudomásom szerint védett madár a varjú ás csak riasztani lehet.
Marcali Rendőrkapitányság 14040/1237/2023. ált. számú határozatával BALATONBERÉNY Balaton-parti sávjában a kárt okozó dolmányos varjak kilövésével történő gyérítését, kárelhárítását engedélyezte. 2023. április 5-től 2023. május 15-ig 0–24 óra közötti időszakban.
Egy kicsit utánajártam és sajnos beigazolódott a sejtésem. A dolmányos varjak nem védettek… tehát jogosan kaptak engedélyt a gyérítésükre. Marcalit viszont a vetési varjak „foglalták el…
A vetési varjú a madarak osztályának verébalakúak rendjébe és a varjúfélék családjába tartozó faj. A fajt veszélyeztetettsége és a hirtelen állománycsökkenése miatt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület – a kék vércsével együtt – a 2009-es „év madarává” választotta. Magyarországon 2001 óta védett madárfaj. Wikipédia
A vetési varjú védett madárfaj, eszmei értéke 50 ezer forint.
ISMERD MEG A VETÉSI VARJÚT
A vetési varjút veszélyeztetettsége és a hirtelen állománycsökkenése miatt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a kék vércsével együtt, 2009-ben az év madarává választotta.
A vetési varjú nagysága 45 cm körüli, szárnyfesztávolsága 81–99 cm, tömege 300–340 g. A vetési varjú színe koromfekete. A talajt 3-5 cm mélységig képesek átkutatni a férgek után. A vetési varjú nagy csapatokban portyázik, melyekhez hollók és csókák is gyakorta csatlakoznak.
A Magyarországon telelő varjak ősszel és télen nagy, akár több százezer egyedből álló csapatokba is verődhetnek. Alvóhelyüket a sötétség beállta előtt 1-1,5 órával korábban közelítik meg. A vetési varjak általában 7,5 évig élnek. Nagyon intelligens madarak, és a papagájokhoz hasonlóan arra is képesek, hogy hangokat utánozzanak. Hazánk városaiba sok varjú csak vendégként érkezik meg a téli időszakra, októberben.
Facsoportok, ligetek fáin vékony ágakból, gallyakból épült, sárral kitapasztott, csésze alakú fészekbe rakja le a varjú 4-5 tojását. A fiókák két-három hét után repülnek ki a fészekből. Elhagyott fészkében előszeretettel költenek más madárfajok is, így a vetési varjak óriási szerepet töltenek be e fajok védelmében.
A Természetvédelmi Világszövetség által közzétett Vörös lista alapján a vetési varjú globálisan a nem veszélyeztetett fajok közé tartozik. Főleg a mezőgazdasági területek beépítése, eltűnése jelent veszélyt a madárfajra nézve.
Forrás: agroinform.hu”
Címlap fotó: pixabay.com
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.