„Képtelenség elfogni – mondták róla korábban
A hírt egyelőre csak a kijevi városi önkormányzat jelentette be hivatalosan, de még egyik hadviselő fél sem kommentálta. A Twitteren és más forrásokban megjelent képek azt valószínűsítik, hogy valóban egy Kh-47 típusú rakéta volt az ukrán légvédelem zsákmánya.
Az elemzők szerint az eszközt a leszálló ágban csípték el.
Az orosz védelmi minisztérium tavaly augusztusban jelentette be, hogy további a stratégiai elrettentő intézkedések keretében három Kinzhal-típusú rakétával felfegyverzett MiG-31-es vadászgépet telepít a kalinyingrádi exklávében található Csalovszki repülőtérre. A lépést Ivan Nyecsajev orosz külügyminisztériumi tisztviselő akkor azzal kommentálta, hogy „az ukrajnai események megmutatták, hogy a Nyugattal való összecsapás valós eshetőség”.
Ugyanazon a napon Finnország azt jelezte, hogy két Mig-31 típusú vadászgép pár percre illetéktelenül és demonstratív céllal behatolt az ország légterébe.
Nagy kérdés, hogy tényleg csodafegyver-e?
Akkor az volt a feltevés, hogy egy Kinzhal rakétával felfegyverzett MiG-31 elfogó vadászgép a legtöbb nyugat-európai fővárosra képes csapást mérni a kilövéstől mért 7 percen belül. A fegyver 5-12-szeres hangsebességgel képes haladni, és jóval laposabb pályát jár be, mint a hagyományos ballisztikus rakéták, ezért a légvédelemnek nagyon rövid reakcióidő áll rendelkezésére.
A rakétával képességeivel kapcsolatban azt is közölte az orosz védelmi minisztérium, hogy az eszköz a repülési útvonal minden szakaszában képes manőverezni.
Ez a teória erősen sérül, ha valósnak bizonyul a Kijev felett elfogott orosz rakéta esete, de nem csökkenti a fegyver veszélyességét, és továbbra is fokozott óvatosságra int. Ugyanakkor a szakértői vélemények azt is jelzik, hogy a fegyver hatékonysága erősen kétséges, mert pályája során sebessége rohamosan zuhan, és a leszálló ágban (a becsapódás előtti szakaszban) már világosan észlelhető.
A kijevi hatóságok azt is jelentették, hogy a rakétát más támadó eszközök is kísérték, amelyeket szintén megsemmisítettek. Vélhetően Sahed-136 típusú iráni drónokról van szó, amelyeket nagy számban vetnek be a légvédelem megzavarására, és hogy fölöslegesen tékozolja kapacitásait. Ilyen drónokból már több százat elpusztított az ukrán légvédelem.
A jelentések szerint 5-én hajnalban erős robbanás hallatszott az ukrán főváros felett, és a vélekedések szerint ez volt az elfogott orosz rakéta detonációja.
Egyelőre nem igazolt, de erősen feltételezhető, hogy a hiperszonikus rakétát már az Egyesült Államoktól kapott Patriot légvédelmi rendszer fogta el. A feltevés azon alapul, hogy az ukrán légvédelem nem rendelkezik más olyan eszközzel, ami ilyen teljesítményre képes lenne.”
Címlap fotó: © AeroTime
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.