„Az árulók, kettős ügynökök és kollaboránsok felkutatása egyre nagyobb sebességgel folyik Ukrajnában. Szinte minden napra jut egy új bejelentés a hatóságoktól, hogy éppen melyik állami tisztségviselőt vádolták meg árulással. Az oroszok által támogatott kettős ügynökök ukrajnai jelenlétét kevesen tagadják, azonban többen aggódnak, hogy a hatóságok műveletei a kémek üldözése mellett a kormány politikai ellenfeleire is kiterjed.
Az ukrán titkosszolgálatok soraiban a történelmi előzmények miatt hagyományosan jelen vannak az orosz kémek. A 2014-es majdani események és az oroszbarát Viktor Janukovics elnök elüldözése óta hullámokban tisztogattak a titkosszolgálatok állományában, azonban ezek szükségessége jelentősen felgyorsult a háború kitörése után.
Tisztogatások
Tavaly nyáron Volodimir Zelenszkij ukrán elnök több magas beosztású tisztségviselőt is menesztett. Két régi barátjával is így tett: a főügyész Irinya Venediktovának és a kémelhárítás vezetőjének, Ivan Bakanovnak is távoznia kellett. Az ukránokhoz intézett beszédében Zelenszkij azt mondta, a hatóságok több mint 650 esetben indítottak nyomozást árulás gyanújával. Az elnök szerint az orosz titkosszolgálatok Ukrajnába történő beszivárgása égetően fontos problémává vált.
Az árulók utáni vadászat azonban többek szerint összekapcsolódik a politikai boszorkányüldözéssel. Ezek a kritikus hangok attól tartanak, hogy a műveleteket személyes bosszú is motiválhatja, valamint egyes esetekben a korrupció és a jogsértések eltitkolása lehet a céljuk. Az ellenzéki szereplők elleni eljárások szerintük arra is alkalmasak lehetnek, hogy elvonják a figyelmet a kormány háborús teljesítményének kritikájáról.
Roman Dudin ügye
A Roman Dudin elleni eljárás jó példa az említett kritikus hangok számára. A férfi éppen egy – a harkivi polgármestert is érintő – korrupciós ügyön dolgozott, amikor tavaly májusban Zelenszkij felmentette. Az indoklás szerint Dudin nem védte megfelelően Harkivot a háború első napjaiban. A férfi azonban ezután négy hónapot szabadlábon töltött, és csak szeptemberben tartóztatták le. Ügyvédje szerint egyszer sem jelezték neki, hogy rosszul végezné a munkáját, mielőtt elbocsátották. A védelmi minisztériumtól ráadásul még elismeréseket is kapott.
A vád szerint Dudin szabotázzsal segítette az orosz erőket, és előkészítette a terepet, hogy az oroszok fegyverekhez juthassanak a harkivi titkosszolgálat bázisáról. Emellett az ügyészség szerint engedély nélkül elhagyta a posztját és károkat okozott a kommunikációs rendszerben, mellyel Kijevvel tartották a kapcsolatot.
A POLITICO által megszerzett dokumentumok azonban azt bizonyították, hogy a kommunikációs rendszerben nem történt kár, és a fegyvereket a területet védő ukrán katonákhoz juttatta el Dudin, amiért azok hálásak is voltak. Ügyvédje szerint pedig a férfi csak akkor hagyta el Harkivot, amikor parancsot kapott, hogy utazzon Kijevbe, segíteni a főváros védelmét. A tárgyaláson be is mutattak egy videót, melyen Kijev központjában volt látható Dudin, azonban azt az eljárásban értékelhetetlennek minősítette a bíróság.
Dudin ügyvédje emellett bemutatott dokumentumokat, melyek alapján a férfi és beosztottjai aktívan védték a várost a háború legelső napjaitól. Többek között 24 szabotőrt kaptak el és 556 kollaboránst azonosítottak. Az ügyvéd szerint azért gyanús a felmentésének időpontja, mert Dudin akkor éppen egy humanitárius segélyszállítmány befolyásos politikusok általi eltérítésének ügyében nyomozott.
Érdekes rehabilitációk
A belső elhárítás tevékenységével kapcsolatban további kérdéseket vetett fel, hogy a Zelenszkij által tavaly elbocsátott két vezető tisztségviselőt azóta egyaránt rehabilitálták. Venediktovát tavaly novemberben svájci nagykövetnek nevezték ki, míg Bakanovról két hete mondta ki a nyomozóhatóság, hogy nem követett el bűncselekményt. Korábbi nyilvános megaláztatásuk fényében ezek a lépések mindenképpen kétségekre adhatnak okot a titkosszolgálatok teljesítményével kapcsolatban.
Az árulás szót egyre gyakrabban alkalmazzák mostanában Ukrajnában. A hatóságok sokszor szinte reflexszerűen nyúlnak a bűncselekményhez, amikor vádat emelnek valaki ellen. Azonban nem biztos, hogy mindig csak azokat sújtják vele, akik tényleg megérdemlik.”
Címlap fotó: © YVES HERMAN/REUTERS
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.