„A stratégiai partnerség erősítése érdekében Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden Argentínában folytatta latin-amerikai útját. Tekintettel a változó geopolitikai környezetre, az EU egyre fontosabb szövetségesének tekinti a kontinenst.
Buenos Airesben Von der Leyen és Alberto Angel Fernandez argentin elnök szándéknyilatkozatot írt alá a fenntartható nyersanyagokkal kapcsolatos szorosabb együttműködésről.
Látogatásának másik témája az EU és a Mercosur-országok között régóta halogatott kereskedelmi megállapodás megkötése volt. Von der Leyen hétfőn Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnökkel együtt a tárgyalások felgyorsítására szólította fel az összes felet.
„Mindketten úgy gondoljuk, hogy itt az ideje megkötni az EU-Mercosur megállapodást. Mindkettőnknek megvan az ambíciónk arra, hogy ezt a lehető leghamarabb, legkésőbb az év végéig elvégezzük” – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Az EU és a Mercosur-blokk – Brazília, Argentína, Uruguay és Paraguay – közötti megállapodás tárgyalása több mint két évtizede zajlik.
Márciusban az EU levelet küldött a Mercosurnak, amelyben a dél-amerikai országok számára szigorúbb környezetvédelmi követelményeket kívánt megállapítani, hogy meggyőzze az európai nemzeteket a megállapodás ratifikálásáról. A brazilok azonban nehezményezik ezeket a változásokat az utolsó előtti órában, és arra gyanakodnak, hogy európaiak szankciókkal fenyegetnek.
„A stratégiai partnerek között a kölcsönös bizalomnak kell léteznie, nem pedig a bizalmatlanságnak és szankcióknak” – figyelmeztetett Luiz Inacio Lula da Silva, Brazília elnöke.
A márciusi levél nem említ kifejezetten szankciókat, inkább a Párizsi Megállapodásban meghatározott környezetvédelmi célok egy részének kötelezővé tételét javasolja. Legalább három uniós ország már azzal fenyegetőzött, hogy szigorúbb éghajlati követelmények nélkül nem ratifikálja a kereskedelmi egyezményt. Ennek ellenére az elemzők optimisták.
„Nem szabad elfelejtenünk, hogy az EU és a Mercosur-országok közötti kereskedelem az elmúlt 20 évben még megállapodás nélkül is növekedett. Minden stratégiai nehézség politikai akaratból fakad” – magyarázta Adrian Bonilla, az EU-LAC Alapítvány ügyvezető igazgatója.
Von der Leyen folytatja útját, először Chilébe, majd Mexikóba utazik. Ami a Mercosur kereskedelmi megállapodást illeti, a két fél tárgyalói a tervek szerint a hónap végén találkoznak.”
Címlap fotó: © Gustavo Moreno/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.