„A ‘digitális erőd’ kiépítése nem új gondolat
Az ukrajnai háború kitörése óta Oroszország több szigorító lépést is tett, hogy megnehezítse vagy leállítsa az országba irányuló internetes forgalmat, főként a hírszolgáltatókat (Twitter, Facebook, Instagram). Sok orosz már most VPN-t (virtuális magánhálózat) használ a kommunikációhoz, hogy olvasmányaik és üzeneteik rejtve maradjanak az online cenzúra előtt.
Ám ez sem nyújt tökéletes védelmet, miután a szövetségi biztonsági szolgálat közölte, hogy megvannak az eszközei az amerikai forrásokkal kapcsolatot tartó személyek felderítésére.
A Szovjetunió széthullása után az orosz hatóságok bevezették a SORM-1-et, a telefonvonalak országos megfigyelőrendszerét. 1993-ban Borisz Jelcin elnök rendelettel hozta létre a Szövetségi Kormányzati Kommunikációs és Információs Ügynökséget (FAPSI), amelynek feladatai közé tartozott a digitális jelek követése külföldön és belföldön.
Az internet kifejlődésével épült ki SORM-2 rendszer, amely a webes átjárókra telepített fekete dobozokon keresztül figyelte a forgalmat.
A „szuverén internet” gondolata tehát nem új, bár ezt már nehéz INTERnetnek nevezni. Nem is hívják úgy, hanem Runet-nek, azaz orosz hálózatnak.
A hálózat alapötlete és elnevezése egy Raffi Aszlanbekov nevű azeri-izraeli bloggertől származik. Ebbe a rendszerbe tervezik bevonni az egykori szovjet tagköztársaságokat és a világon bárhol élő orosz anyanyelvűeket.