Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta az európai félvezetőrendszerek gyártásának megerősítését célzó rendeletet, más néven a chipekről szóló jogszabályt az EU ellátásbiztonsága, ellenálló képessége és technológiai önállósága érdekében − közölte az uniós tanács kedden.
A közlemény szerint a jogszabály célja, hogy a félvezetők területén megteremtse az európai ipari bázis fejlesztésének feltételeit, vonzza a beruházásokat, előmozdítsa a kutatást és az innovációt,
felkészítse Európát minden jövőbeli chipellátási válságra.
A jogszabály kedvező környezetet teremt a félvezetőket gyártó beruházások számára Európában azáltal, hogy felgyorsítja az engedélyezési eljárásokat, biztosítja azok nyomon követhetőségét – írták.
A chiptörvény kezelni fogja a kiemelkedő hiányosságokat, erősíti Európa versenyképességét és hozzájárul a digitális és a zöld átálláshoz. Félvezető-ágazatot hoz létre a kutatástól a termelésig rugalmas ellátási lánccal. Az új törvény intézkedéseket határoz meg az ellátási láncok jövőbeli zavarainak megelőzésére, előrejelzésére és a gyors reagálásra a tagállamokkal és nemzetközi partnerekkel együtt. Lehetővé teszi az EU számára, hogy elérje azon célkitűzését, hogy 2030-ra megkettőzze, 20 százalékra növelje piaci részesedését – írták.
A törvény továbbá válságreagálási mechanizmust hoz létre, amelynek keretében az Európai Bizottság értékelni fogja az EU félvezető-ellátását fenyegető kockázatokat. A mechanizmus lehetővé teszi az EU számára, hogy sürgősségi intézkedéseket hajtson végre, például prioritásként kezelje a hiány által különösen érintett termékekkel való ellátást, vagy közös beszerzést indítson.
Túlságosan függő helyzetben van a közösség
Megjegyezték: a törvény elfogadását az indokolja, hogy Európa jelenleg túlságosan függ a külföldön előállított chipektől, ami a koronavírus-járvány okozta válság idején még nyilvánvalóbbá vált. Az ipar és más stratégiai ágazatok, köztük az egészségügy, a védelem és az energetika ellátási zavarokkal és hiányokkal szembesültek. A szabályozás révén javulni fog az EU ellátásbiztonsága, ellenálló képessége és technológiai önállósága a chipek területén – tették hozzá.
A jogszabály a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
Címlap fotó: Technológia: Index Gazdaság
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.