Kristin Harila norvég hegymászónő, egykori profi síelő július 27-én három hónap és egy nap alatt megmászta a világ 14 legmagasabb – 8000 méter feletti – hegycsúcsát, és ezzel megdöntötte a nepáli származású brit Nirmal Purja rekordját.
Harila utolsó csúcsa, amit meghódított, a világ második legmagasabb hegycsúcsa, a legnehezebbnek és legveszélyesebbnek mondott K2 volt Pakisztánban.
A norvég hegymászónőt már a bejelentés után sok kritika érte, többek közt a neves Mingma Gyabu serpa részéről, aki szerint a norvég csapatát komplett helikopterflotta segítette a nyolcadik legmagasabb csúcs, Manaszlu megmászásakor, miután folyamatosan töltötték fel neki a legkülönbözőbb felszerelésekkel és élelmiszerekkel a hegyi táborokat.
Most ennél jóval súlyosabb váddal kell szembesülnie Harilának, többen ugyanis azt állítják, hogy nepáli serpájával, Tenzsennel és csapatával maguk mögött hagytak egy balesetet szenvedett hordárt a K2 csúcstámadása közben.
A mászás közben, nagyjából 8200 méter magasságban, Mohammed Hasszan nem tisztázott körülmények között balesetet szenvedett. Harila és csapata, akik expedíció közben elhaladtak a férfi mellett, később azt közölték, mindent megtettek, hogy megmentsék a férfit, de olyan helyen és olyan módon történt a baleset, hogy nem lehetett rajta segíteni.
Két osztrák mászó, Wilhelm Steindl és Philip Flämig azt állítják, hogy Hariláék csapata egyszerűen elhaladt a hordár teste mellett, és nem is próbáltak meg segíteni rajta. A mászók drónfelvételekre is hivatkoznak, amik szerintük azt bizonyítják, hogy a csapat elhalad a férfi teste mellett.
Flämig a Standard osztrák napilapnak beszélt arról, hogy egyvalaki próbált csak segíteni a szerencsétlenül járt hordáron, miközben Harila és csapata, jóllehet serpák és más segítő személyzet is voltak velük, folytatták a csúcstámadást. Meg sem próbáltak szervezetten a hordár segítségére sietni.
Steindl azt mondta, hogy ugyanez az Alpokban soha nem fordulhatott volna elő:
„Úgy tekintettek rá, mint egy másodrangú emberi lényre. Ha nyugati ember lett volna, azonnal segítségére sietnek. Senki nem érzett felelősséget. Gyalázat ami történt. Egy élő embert hagytak a sorsára, csak hogy rekordot dönthessenek”.
Steindl szerint, aki később a csúcsról visszatérve meglátogatta a hordár családját, a szerencsétlenül járt férfi azért vállalta el a kötélrögzítő feladatát egy expedícióhoz, hogy fizetségéből fedezni tudja beteg édesanyja kezelésének költségeit. Az a nyilatkozatából kiderül, hogy a férfinek nem volt meg a kellő tapasztalata egy ilyen veszélyes expedícióhoz.
Harila visszautasította a vádat. A hegymászónő csütörtökön a Telegraph-nak azt nyilatkozta, hogy másfél órán keresztül próbálták megmenteni a férfit, és egy operatőr még egy órát maradt mellette, hogy segítsen neki. Azt Harila is elismételte, hogy Hasszan nem viselt kesztyűt, felszerelése nem volt megfelelő a csúcstámadáshoz. Szerinte az összes körülményre való tekintettel nem lehetett őt már megmenteni, ugyanis a legveszélyesebb szakaszon szenvedett balesetet.
A történet részleteiről az Explorersweben lehet olvasni. (Guardian)”
Címlap fotó: 444.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.