„Legkevesebb ötvenháromra nőtt a Hawaii-szigeteken kedd óta pusztító erdő- és bozóttüzek halálos áldozatainak száma, amely várhatóan még tovább emelkedhet. A tűzvész miatt már több ezer embernek kellett elhagynia az otthonát. A helyi hatóságok szerint jelentős anyagi károk keletkeztek, amelyek helyreállítása éveket és dollármilliárdokat emészthet fel.
Ahogy korábban beszámoltunk róla, vészhelyzetet hirdettek ki kedden a Hawaii-szigetcsoport több részén az erdőtüzek pusztítása miatt. A hatalmas tűz a Dora hurrikán széllökései és a száraz időjárási körülmények miatt alakulhatott ki. Az erős szél a tűzoltók munkáját is akadályozza, emellett ellehetetlenítette, hogy a lángokat helikopterek segítségével fékezzék meg. Helyenként óránkénti 100 kilométeres sebességű széllökéseket is mértek.
Sylvia Luke megbízott kormányzó kedden vészhelyzetet hirdetett ki, amely augusztus 15-éig tart.
A LÁNGOK ÁTTERJEDTEK A SZOMSZÉDOS NAGY-SZIGETRE IS. A TŰZOLTÓK A LEGELKESEREDETTEBB HARCOT MAUIN VÍVJÁK.
A hatóságok szerint a Lahainánál tomboló lángok 80 százalékát már ellenőrzik a tűzoltók, míg Pulehunál 70 százalékban sikerült megfékezni a lángokat.
Több ezer embernek kellett elhagynia az otthonát
Maui nyugati területein csaknem négyezer turista kényszerült félbeszakítani nyaralását. Habár a hatóságok több utat is lezártak, a sziget repülőtere zavartalanul üzemel
– közölte Ed Sniffen, a hawaii közlekedési minisztérium alkalmazottja.
A tűz a helyi közlekedésben is fennakadásokat okozott. Sokan próbálták meg elhagyni a várost, amit az útlezárások és bezárt benzinkutak is nehezítettek.
Az egyik helikopterpilóta háborús övezethez hasonlította, míg egy helyi lakos apokaliptikusnak nevezte a tűz pusztítását.
A gyakran orkánerejű szél áramkimaradásokat okozott Mauin, így átmenetileg csak műholdas kapcsolattal tudtak kommunikálni a sziget nyugati területein élőkkel – mondta el Sylvia Luke kormányzóhelyettes.
„Hawaii történetének legnagyobb természeti katasztrófája”
Eddig legkevesebb húsz embert szállítottak súlyos égési sérülésekkel az egyik oahui kórházba. Többen az óceánba ugrottak, hogy menedéket keressenek a gyorsan terjedő lángok elől – írja a Hawaii News Now.
Szerdán szükségállapotot hirdettek Hawaiin, Joe Biden amerikai elnök pedig bejelentette, hogy minden eszközzel a sziget megsegítésén dolgoznak.
Josh Green hawaii kormányzó egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a tűzvész miatt már több ezer embernek kellett elhagynia az otthonát. Az erdőtüzeket „Hawaii állam történetének legnagyobb természeti katasztrófájának” nevezte. Hozzátette, hogy évekig tarthat Lahaina újjáépítése – közölte a BBC.
A kormányzó szerint a halálos áldozatok száma meghaladhatja a Hawaii-szigetcsoportot ért eddigi legsúlyosabb természeti csapást. Az 1961-es szökőárban 61 ember halt meg.”
Címlap fotó: Füst gomolyog Lahaina közelében, ahogy az erős szél által hajtott erdőtüzek elpusztítják Lahaina történelmi városának nagy részét az Egyesült Államokban 2023. augusztus 9-én. Fotó: Dustin Johnson / Handout / Reuters
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.