„Tele vannak a halottasházak Szudán fővárosában, Kartúmban, állítja egy térségben tevékenykedő nemzetközi segélyszervezet. A Save the Children munkatársai arról számoltak be, hogy több ezer holttest hever a város utcáin, ezért egyre nagyobb a veszélye annak, hogy kitör egy kolerajárvány.
A civil szervezet szerint a hullaházakban sem sokkal jobb a helyzet, mert a rendszeres és hosszan tartó áramkimaradások miatt nem tudják biztosítani a kellő hűtést, és így sok holttest bomlásnak indul. Az egészségügyi dolgozók jelentős része pedig elmenekült.
Kolerajárvány fenyeget
„A holttestek növekvő száma, a súlyos vízhiány, a nem működő szennyvíz-szolgáltatások, valamint a víztisztítási lehetőségek hiánya rettentő kombinációvá állt össze, és magában hordozza egy kolerajárvány kitörésének veszélyét a városban” – áll a Save the Children közleményében.
Szudánban egyébként is meg szokott nőni a kolerafertőzöttek száma az esős évszakban, ami júniusban kezdődik. Most viszont az egészségügyi infrastruktúra annyira leromlott állapotban van, hogy a segélyszervezet szerint nem lehet tudni, hogy mennyi eset van jelenleg az országban, és a betegek ellátása is erősen kérdéses. A fővárosban és környékén lévő kórházak jelentős része egyáltalán nem is üzemel. Kezelés nélkül a kolera akár órák alatt is végezhet egy emberrel.
„A szemünk előtt alakul ki egy egészségügyi vészhelyzet, a fájdalom, a szomorúság és a félelem válsága közepette” – mondta Abdalla Attija, a szudáni orvosok szakszervezetének egyik tagja az al Arabija televíziócsatornának.
Egyre elkeseredettebbek a harcok
Az ENSZ összesítése szerint a szudáni hadsereg és a Gyorsreagálású Támogató Erők nevű félkatonai szervezet közötti harcokban április óta legkevesebb 1100 ember halt meg, a sérültek száma pedig a 12 ezret is meghaladta.
Ezek azonban csak a július 11-ig beérkezett adatok, és csak azok, amelyek megjelentek a hivatalos statisztikákban – az áldozatok száma a valóságban sokkal magasabb lehet. Az UNICEF úgy tudja, hogy legalább 435 gyereket öltek meg a harcoló felek, és nagyjából 2000 fiatalkorú sérültje lehet az összecsapásoknak.
A héten tovább éleződött a helyzet, mindkét fél arról számolt be, hogy jelentős veszteségeket okozott a másiknak. Egyelőre azonban nem látszik, hogy akár a kormányerők, akár a lázadók felülkerekednének, és béketárgyalásokra sincs sok esély.
A harcok elől már 4 millió ember menekült el, több mint felük a romokban lévő fővárosból, Kartúmból. A viszály országszerte nagyjából 20 millió embert, azaz a lakosság 40 százalékát sodorta éhínségbe.”
Címlap fotó: © Pierre Honnorat/AP
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.