„„Isten a huszárt a lovával együtt teremtette. Egy lélek, két test” – vallja Hadik András tábornok a nemrég bemutatott Hadik című filmben, amelynek kapcsán a hadviselés művészetéről és a történelmi filmek jelentőségéről beszélgettünk Csikány Tamás nyugállományú dandártábornok hadtörténésszel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) korábbi tudományos rektorhelyettesével.
„A hadtörténelem elsődleges célja saját múltunk, saját történelmünk megismerése, amely nemzeti identitásunk fontos építőköve. Ahhoz, hogy hazafiaságunk tartalmat, mélységét nyerjen, megítélésem szerint ismerni kell néhány történelmi eseményt, földrajzi helyet és nemzeti kultúránk kiemelkedő alakjait” – fogalmazza meg Csikány Tamás. A hadtörténész elmondja, az NKE honvéd tisztjelöltjei, a leendő katonai vezetők számára a hadtörténelem azért fontos, mert arra is választ ad, hogy bizonyos történelmi események katonai vezetői miért döntöttek úgy, ahogy. „A hadtörténelem szakmai része a katonai gondolkodást cizellálja, többrétegűvé teszi, ezért nevezik hadművészet-történetnek.”
A hadviselés művészete ősi, az emberiséggel szinte egyidős tudomány. Általános törvényszerűségei örökké érvényesek, a mesterséges intelligencia korában is. „Szun-Ce időszámításunk előtt élt hadvezér A háború művészete című háromkötetes, klasszikus hadtudományi műve egyszerre tekinthető politikaelméleti, filozófiai és pszichológiai alkotásnak. Útmutatást ad a hadviseléshez, a helyes kormányzáshoz, a konfliktuskezeléshez és az érdekérvényesítéshez egyaránt. A több mint 2000 évvel ezelőtt született alkotás a mai napig a stratégiai gondolkodás alappillére, taktikáit az élet számos területén tanítják és alkalmazzák.””
Címlap fotó: Takács Gergely, Szilágyi Dénes – archív
Eredeti írás: Páhy Anna
Forrás: uni-nke.hu