„Az 1950-es években először alkalmazott légi-harc rakéták mára a vadászgépek legfontosabb fegyverévé váltak, lehetővé téve ellenséges célok elpusztítását akár több tucat vagy száz kilométer távolságból is.
Ismerje meg a világ öt legerősebb légi-harc rakétáját, amelyeket jelenleg a világ hadseregei alkalmaznak.
Fakour 90
Irán az amerikai eredetű gépek fordított mérnöki munkájával négy évtizeddel a nyugati hadi erőkkel való szakítás után is használja ezeket.
Ugyanez vonatkozik a fegyverekre. A Fakour 90 az AIM-54 Phoenix helyi fejlesztésű változata, amely eredetileg az 1970-es években vásárolt F-14 Tomcat-eket szerelte fel, és amelyek már nincsenek szolgálatban.
Az irániak szerint a Fakour 90 Mach 5 sebességgel képes repülni és 150 kilométer távolságban lévő légi célt eltalálni. Rendelkezik egy olyan irányítási rendszerrel is, ami független a kilövő repülőgéptől.
AIM-120D
A “D” változat az amerikai AMRAAM legfejlettebb változata, amely 2014 óta van szolgálatban. A látótávolságon túli harcra is tervezték, és képes egy repülőgép méretű célt 160 és 180 kilométer távolságban eltalálni.
Az F-35, F-15EX és F-18E gépek is használják, amelyeket az Egyesült Államok első vonalbeli harci erejében alkalmaznak.
BVR Meteor
BVR Meteor. Kép: Wikipedia[/caption]
Egy európai országokból álló konzorcium által kifejlesztett rakéta, amely célja az volt, hogy felülmúlja az amerikai AIM-120 AMRAAM teljesítményét. A Meteor 2016-ban került szolgálatba és drága, de ugyanakkor rendkívül hatékony rakétaként ismert.
Képes 200 kilométer távolságban lévő légi célt eltalálni, és rendelkezik egy olyan motorral, amely lehetővé teszi a rakéta számára az extrém manőverezést. A brazil légierő a SAAB Gripen felszerelésére választotta ezt a rakétát. A Meteor rakétákat az Eurofighter és a Dassault Rafale is használja.
PL-15
PL-15 egy kínai J-20 vadászgépen. Kép: Wikipedia
A kínai PL-15 rakétát 2014-ben vezették be, és ez a kínai harci erők legfontosabb rakétája, amely képes egy célt akár 300 kilométer távolságban is eltalálni.
Ez az egyik első légi-harc rakéta, amelynek AESA típusú radara van, ami jelentősen megkönnyíti a cél detektálását a rakéta számára.
K-77M
A K-77 egy modern változata az R-77-nek a képen
A K-77M az amerikai AIM-120 orosz megfelelője. Ez az 1990-es évek “BVR” R-77 rakétájának fejlettebb változata, amely AESA típusú radarral rendelkezik és képes egy légi célt akár 193 kilométer távolságban is eltalálni.
Ez az orosz ötödik generációs Sukhoi Su-57 vadászgép fő fegyvere, amely 2020-ban került korlátozott szolgálatba, de még mindig fejlesztés alatt áll.”
Címlap fotó: © Technológia: Saiba de Tudo
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.