„Öngyilkosságot követett el egy 26 éves japán rezidens tavaly májusban, miután halála előtt egy hónap alatt 207 órát túlórázott a kóbei kórházban. A férfi családja kártérítésért pereli a kórházat. Az ügyről a napokban nyilatkozott az elhunyt fiatal anyja és testvére, amiről a japán állami televízió tudósított.
Takasima Singo tavaly májusban vetett véget életének, az édesanyja elmondása szerint azért, mert belefáradt a hosszú túlórákba, és úgy érezte „senki nem segít rajta”. Halála előtt három évig dolgozott a kóbei Konan Kórházban, ahol a gasztroenterológia szakvizsgájára is készült. A japán Munkaügyi Ellenőrzési Hivatal az öngyilkosságot idén júniusban „túlmunka miatti halálnak” minősítette.
Takasima Dzsunko, a fiatal édesanyja elmondta: a férfi a halála előtt már három hónapja nem tudott szabadságra menni. Fivére a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, elfogadhatatlan ami történt, a kórházat pedig azzal vádolta, nem jól kezelik az orvosok beosztását.
A kóbei kórház egy hete visszautasította a család vádjait. Indoklásuk szerint az intézményben dolgozó orvosok szabadon rendelkeznek az idejükkel, akkor tanulnak és pihennek, amikor szükségesnek érzik, ezért nehéz megállapítani, valóban túlmunka miatt végzett-e magával a rezidens orvos. Kollégái és felettesei szerint reggeltől estig dolgozott, rendkívül lelkes volt és kutatói konferenciára is készült, amire nem kötelezte a kórház. A CNN amerikai hírtelevíziónak hétfőn az intézmény egyik szóvivője azt írta: nem tekintik túlmunka miatti halálnak az esetet, a jövőben nem kívánnak erről nyilatkozni. Az esetben független vizsgálat is indult, ami megállapította, hogy tavaly áprilisban Takasima 197 órát és 36 percet túlórázott.
Az egészségügyben kiemelkedő a probléma
A túlóra miatti halálozás (japánul karósi) jelentős probléma a teljes japán társadalomban, az orvosok között pedig ez a vezető halálozási ok.
A japán kormány 2018 óta folyamatosan vezet be reformokat a túlóra mérséklése érdekében. 2019-ben elfogadtak egy törvényt, amely maximalizálja a vállalható túlóra mennyiségét. A betegek érdekeire hivatkozva azonban az orvosoknál ez csak 2024 áprilisától lép életbe. Ennek értelmében jövő áprilistól az éves munkaórák száma 960 óra lesz, és havonta (ideértve a hétvégéket és az ünnepnapokat) maximum 100 órát túlórázhatnak az orvosok is. Ha egyes régiókban az ellátást nem lehet túlóra nélkül biztosítani, akkor a havonta vállalható munkaórák száma 155-re, éves szinten pedig 1860-ra emelkedik.
A japán orvosi kamara 2016-os tanulmánya szerint a teljes állásban dolgozó orvosok heti 60 órát dolgoznak átlagosan, míg 5%-uk 90 óránál, 2,3%-uk pedig 100 óránál is többet. Egyik idén közzétett felmérésükből az is kiderül, hogy az orvosok 34%-a évente mintegy 960 órát dolgozik a munkaidején felül.”
Címlap fotó: © AP/Russian Defense Ministry Press Service
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.