„Szomszédokhoz illően, közvetlen elnöki kommunikációs csatornát állítunk fel” – nyilatkozta Novák Katalin, miután Kijevben tárgyalt Zelenszkij ukrán elnökkel.
Az „elnöki csatorna” nyilván nem valamilyen vörös telefon, hiszen a vörös már régen nincs divatban se itt, se ott. Lehet, hogy a Sándor-palotába is beszerelnek egy NATO-telefont. Két legyet ütnek egy csapásra: kedvükre beszélhetnek az elnökök, s a NATO-ban is hallják.
De miért is kell ez? Lehet, hogy lemaradtunk valamiről? Végül is már tizenegyszer módosították az Alaptörvényt. Lehet, hogy már elnöki köztársaság vagyunk? Netán a Sándor-palota übereli a Karmelita kolostort?
„A két ország közötti kapcsolatokról szóló új dokumentum előkészítésébe kezdünk” – folytatta elnökasszony. Hűha, ez már nem semmi! Lehet, hogy Szijjártó miniszter úr már csak a külgazdaságért felel és a külügyeket elvették tőle?
Elnökasszony sorolta a kijevi sikereket. „A kárpátaljai magyarok kisebbségi jogai kapcsán mielőbbi előrelépést érünk el.” Na, tetszenek látni? A kormány tíz éve hol mosollyal, hol durcáskodással próbálta rávenni az ukránokat, hogy vegyék emberszámba a kárpátaljai magyarokat, és semmi. És láss csodát, elnökasszony elintézte!
Van persze itt egy „apróság”: az ukrán elnök Facebook-oldalán erről egy szó sincs. Megköszönte, hogy a magyar elnök eljött Kijevbe és kiállt Ukrajna területi integritása mellett. Ennyi!
Elnökasszony elárult még egy dolgot: „bekapcsolódunk az ukrán elnök által kezdeményezett békeformula egyeztetéseibe.” Nagyon helyes, mindenki békét akar, gyerünk! De azért előbb olvassuk el a 10 pontos „béketervet”, amit Zelenszkij tavaly novemberben előadott!
A „béke” ezek szerint akkor lesz, ha az oroszok kivonulnak ki a Donbasz térségéből, visszaadják a Krímet, és nemzetközi bíróság elé állítják Putyint meg a többi „háborús bűnöst.”
A terv abszurd, de az amerikaiak azonnal tapsoltak neki, és azóta igyekeznek minden NATO-szövetségest rábírni, hogy ők is tapsoljanak. A hírek szerint a NATO vilniusi csúcsértekezletén a magyar kormányt is erre akarták rábírni, vagy helyesebben szólva, rákényszeríteni. Ha jól értjük, Magyarország elnöke most ehhez a tervhez tapsolt.
Elnökasszony elmondta, hogy miért is ment Ukrajnába. „Kijevben szólaltam fel a Krími Platform ülésén, többek között az ukrán, a portugál és a litván elnökökkel együtt. Újabb alkalom, hogy a békét szorgalmazzam.”
Elnökasszony jól hallhatóan támogatta a Krími Platform közös nyilatkozatát, pedig nem kis dolgok vannak benne. Oroszország takarodjon haza! Adják vissza a Krímet! A nyilatkozat elítéli a „hazug” orosz propagandát, amely szerint a Donbasz és a Krím is ősi orosz terület. Egy sor más dolgot is követel a nyilatkozat, beleértve azt, hogy az orosz vezetőknek bűnhődniük kell.
Elnökasszony kijevi munkálkodását nagy figyelemmel kísérték a budapesti Szabadság téren. „Biztató látni”, nyilatkozta Pressman amerikai nagykövet, hogy Novák „csatlakozott Magyarország szövetségeseihez Ukrajna szuverenitásának, függetlenségének és területi integritásának megerősítésében.” És az üzenet Orbán Viktornak: „reméljük, Magyarország kormánya is követni fogja.” Ugye, az Önök zsebében is kinyílt a bicska?
Sok kérdés merül fel. Miért tárgyalunk Zelenszkijjel, mikor miniszterelnök úr szavai szerint „Ukrajna szuverenitása gyakorlatilag megszűnt”?
Miért állunk a nyugat által szponzorált Krími Platform mellé, amikor a „realitás az, hogy az Ukrajna és a Nyugat közötti együttműködés kudarc”? Ezt is miniszterelnök úr mondta.
A magyar kormány békét akar vagy háborút? Ha békét, akkor nem állhatunk az ukrán terv mellé, mert az irreális és csak a háború folytatását eredményezi. Nem miniszterelnök úr mondta, hogy úgy nem lehet tárgyalni, hogy előre meghatározzuk a tárgyalások eredményét?
Ha a kormány békét akar, akkor az oroszok tervét, vagy a kínai tervet kell támogatni, amelyek értelmes tárgyalásokat kínálnak.
Még egy „apróság”. Miniszterelnök úr a Bild kérdésére azt válaszolta, hogy Putyin nem háborús bűnös. Akkor, hogy állhatunk a Krími Platform nyilatkozata mellé?
Miniszterelnök úr Tihanyban utalt arra, hogy a nyugati stratégia „biztosan nem visz el bennünket semmilyen győzelemhez.” Vagy azonnal békét kell csinálni, vagy egy jön valami új. „Minden új stratégia központi eleme az lenne, hogy katonákat kellene küldeni.” Ugye, ezt nem akarjuk?
Nem lehet két beszéd, nem lehet két politika! Az ellentmondások elbizonytalanítják az embereket. Magyarország csak akkor maradhat ki a háborúból, ha az emberek világos, egyértelmű cselekvést látnak, és bíznak a kormány békeszándékában.