„Az infláció és az egyre növekvő árak arra késztetik a cseheket, hogy külföldön vásároljanak, főleg Lengyelországban. Az ottani boltokban akár 30%-kal is olcsóbbak az árak, ami nem csak az élelmiszerek, gyümölcsök és zöldségek esetében nyilvánul meg, hanem a ruházati és elektronikai cikkek vagy a bútorok esetében is.
Egy nő, Renata Randuchova azt mondta, általában hetente egyszer jönnek át Lengyelországba, mert itt vagy olcsóbbak a termékek, vagy ugyanolyan drágák, de jobbak. „Ugyanabból a pénzből itt megtöltöm a kosaram, ami otthon, Csehországban csak félig lenne” – mondta egy férfi, Zdenek Uchel.
A magas inflációt Csehországban a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború okozza, amelyek csillagászati magasságokba emelték az energiaárakat. Bár az infláció közel 30%-ról mintegy a felére esett vissza, még mindig az egyik legmagasabb az OECD-országokban.
Vit Hradil gazdasági elemző úgy fogalmazott, hogy nem csak az infláció volt nagyon magas, de ami szintén aggasztó a csehek számára, hogy a bérnövekedés közel sem elég magas ahhoz, hogy az inflációt ellensúlyozza.
Komolyak a cseh állam veszteségei
Az ügyfelek száma alapján legnagyobb cseh bank, a Ceska sporitelna a lengyelországi kártyás vásárlások adataiból kiszámolta, hogy a cseh állam idén mennyi adóbevételtől esik el. A bank szóvivője, Filip Hruby azt mondta, hogy a veszteséget mintegy 3 milliárd cseh koronára becsülik.
Az erős cseh korona is hozzájárul ahhoz, hogy a csehek egyre gyakrabban vásárolnak alapvető élelmiszereket és egyéb árukat a környező országokban, így Németországban, Ausztriában és Szlovákiában is.
„Csehországban nem csökken gyorsan az infláció, az árak így változatlanok maradnak, vagy egy kicsit emelkednek is. A határ lengyel oldalán ezért továbbra is számíthatnak a cseh vásárlókra” – összegez az Euronewst a lengyelországi Chalupkiból tudósító Jiri Skacel.”
Címlap fotó: © Laszlo Balogh/Laszlo Balogh
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.