„Kismányoky műveit láthatjuk
Véglegessé vált történések címmel nyílt kiállítás Kismányoky Károly pécsi képzőművész alkotásaiból Pécsen a Janus Pannonius Múzeum Modern Magyar Képtárában. Több mint kétszáz alkotás tekintető meg, köztük olyanok is, amelyeket eddig még nem láthatott tárlaton a közönség.
„Szándékosan törekedtem arra, hogy a munkáimat ne lehessen kiállítani. Nem akartam művészetet csinálni. Most is az a véleményem, hogy a munkák a legritkább esetben jók, ha megrögzülnek. Persze az így felfogott mű nem zárja ki, hogy az állandó mozgásból ne fixálódjanak helyzetek.” – írta Kismányoky Károly, amely idézet a kiállítás során is meghatározó gondolatot képvisel.
– Az alkotás folyamatai, a változó kifejezési formák és technikák történései – s ebben Martyn Ferenc művészete is inspirálta – mindig fontosabbak voltak számára, mint a kész művek. Nem véletlen, hogy – miközben a Pécsi Műhely tagjaként munkái rendszeresen jelen voltak a különböző csoportos kiállításokon – önálló kiállítása alig volt. A létrehozás folyamata mindig túllépett, maga mögött tudta a műveket
– fogalmazott a művész alkotói gondolkodásmódja kapcsán Nagy András esztéta, főmuzeológus, a kiállítás rendezője.
– Ez az életmű tágas teret teremtett, folyton kilépve egy-egy művészeti irányzat szűkös formáiból, átnyúlva a nyilvános társadalmi, politika terekbe, miközben az alkotás újabb és újabb tettei folyamatosan elillantak a már befejezett művek elől
– állapítja meg a szakértő.
Kismányoky Károly képzőművész 1943-ban született Pécsen, 2018-ban hunyt el ugyanitt. Művészi pályája a Pécsi Művészeti Szakközépiskolában indult, Lantos Ferenc tanítványaként. A Tanárképző Főiskolán rajz-földrajz szakon diplomázott. A Pécsi Műhely alapító tagjaként aktív művészeti közösség részese lett, ahol alkotómunkáját eleinte jellemző újkonstruktivizmust követően a konceptuális művészet vált meghatározóvá. Munkássága során fotográfiai technikát is használt, 1979-től a Pannónia Filmstúdióban animációs filmrendezőként dolgozott. 1992-től a Pécsi Városi Televízió igazgató-főszerkesztője lett. Életútját számos elismerés és díj tarkította.”
Címlap fotó: bama.hu
Eredeti írás: MOHAY RÉKA