„A koszovói feszültségek újraéledése nyomán egy új balkáni háború veszélyére figyelmeztetett az ország külügyminisztere. „Ha a nemzetközi közösség eltűri Szerbia cselekedeteit, akkor háború lesz” – mondta a Deutschlandfunk német rádiónak Donika Gërvalla-Schwarz, aki szerint Szerbia azért akar kész tényeket teremteni, hogy Koszovót arra kényszerítse, Brüsszelben területi kérdésekről is tárgyaljon.
„Szerencsére a kísérlet nyolc nappal ezelőtt kudarcot vallott, de nem tudjuk, mik a tervek a jövőre nézve” – mondta Gërvalla-Schwarz. Ezért felszólította az EU-t, hogy fagyassza be Szerbia tagjelölti státuszát, és állítsa le a pénzbeli kifizetéseket Belgrádnak.
Vjosa Osmani koszovói elnök csütörtökön Szerbiát és annak elnökét, Aleksandar Vučićot tette felelőssé az erőszak fokozódásáért. Szerbia továbbra is területi követeléseket támaszt Koszovóval szemben, és megpróbálja a „krími modellt” megvalósítani – állította a koszovói elnök, utalva Oroszország illegális ukrajnai akcióira.
Egy héttel ezelőtt 30 álarcos fegyveres tüzet nyitott koszovói rendőrökre Banjska faluban, nem messze a szerb határtól. A fegyveresek ezután egy közeli kolostorba menekültek, ahol elbarikádozták magukat, és több órán keresztül tűzharcban álltak a koszovói rendőrséggel. A rendőrség közlése szerint egy rendőr és három támadó halt meg a lövöldözésben.
Xhelal Sveçla koszovói belügyminiszter vasárnap azt állította, hogy a rendőrjárőrre támadó szerb csoportot egy szerb katonai gyakorlótéren képezték ki. Sveçla bemutatott néhány felvételt, amelyek szerinte a támadó csoporttól lefoglalt drónról származnak.
Közben a határon lévő szerb csapatok koncentrációja miatt a NATO a KFOR-békemisszió keretében növeli jelenlétét Koszovóban. Mint a brit védelmi minisztérium bejelentette, további 200 katonával erősítik meg a 400 fős brit kontingenst az éves koszovói gyakorlat részeként. Ezzel a NATO kérésére reagálnak – áll a brit közleményben.”
Címlap fotó: © AP Photo/Visar Kryeziu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.